Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gmina Lubin nominowana do prestiżowej nagrody

GMINA LUBIN.  „Samorząd dla dziedzictwa” – to nazwa ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W tym roku zgłoszono do niego 26 gmin. Specjalne jury wyłoniło 8 z nich, które zostały oficjalnie nominowane do nagrody w dwóch kategoriach: gmin miejskich i wiejskich. Gminę Lubin wyróżniono za realizację czteroletniego programu opieki nad zabytkami.

Gmina Lubin nominowana do prestiżowej nagrody

W okresie obowiązywania „Gminnego programu opieki nad zabytkami Gminy Lubin na lata 2016-2019” rokrocznie, zgodnie z przyjętą uchwałą udzielane były dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych. W tych czterech latach na remonty zabytków wydano łącznie ponad 1 mln 775 tysięcy złotych. Ten program został opracowany przez Bognę Oszczanowską z wrocławskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa i warto przypomnieć, że przyjęto już kolejny czteroletni program, który zakłada dalsze wsparcie finansowe remontów zabytków.

– Jesteśmy winni naszym przodkom, ale także i potomkom dbałość o zabytki. To nasze narodowe dziedzictwo, które wymaga wsparcia wskutek zniszczeń wojennych, ale także bezlitosnego upływu czasu. Nie opracowujemy programów ochrony zabytków, bo tego wymagają przepisy. Robimy to bardzo rzetelnie, współpracując z najlepszymi fachowcami i potem konsekwentnie je realizujemy. Cieszymy się, że zostało to zauważone w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

W skład jury ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków “samorząd dla dziedzictwa” weszli:

dr hab. Monika Murzyn-Kupisz, prof. UJ- przewodnicząca jury, Zbigniew Maj – przedstawiciel Departamentu Ochrony Zabytków – zastępca przewodniczącej
 dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, Barbara Kazior, dr Paulina Legutko-Kobus , Bartosz Skaldawski i prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin

Jury dokonało oceny zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs i zostały zaopiniowane przez ekspertów z oddziałów i pracowni terenowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Do konkursu zostało zakwalifikowanych łącznie 26 zgłoszeń, w tym 16 z gmin miejskich oraz 10 z gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. W efekcie obrad nominowano:

GMINY MIEJSKIE:
Miasto Bolesławiec
Miasto Gdynia
Miasto Łódź
Miasto Żyrardów

GMINY MIEJSKO-WIEJSKIE l WIEJSKIE

Gmina Lubin

Gmina Paczków
Gmina Wronki
Gmina Żyraków

Jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

" Jury wyraziło wielką aprobatę i zadowolenie z zainicjowania konkursu jako istotnego narzędzia zachęcającego i promującego zaangażowanie samorządów w opracowywanie i wdrażanie programów ochrony zabytków, w szczególności promocję dobrych praktyk w tym zakresie. Podkreślono także, iż sprawna i dogłębna ocena merytoryczna wniosków była m.in. możliwa dzięki zaangażowaniu pracowników oddziałów i pracowni terenowych NID w opracowanie dokumentacji do konkursu ".

Laureatów i wyróżnionych w konkursie „Samorząd dla dziedzictwa” poznamy podczas uroczystego wręczenia nagród, w listopadzie 2020 r.

 

Powiązane wpisy