KGHM i 15 samorządów na rzecz Zielonego Zagłębia Miedziowego
LUBIN. KGHM Polska Miedź i 15 samorządów z Zagłębia Miedziowego podpisało się pod Listem Intencyjnym dotyczącym wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Zagłębia Miedziowego. Sygnatariusze listu zapowiedzieli współpracę m.in. przy określaniu potencjalnych gruntów pod instalacje OZE oraz inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji służących wypracowaniu rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE. Strony zadeklarowały także dialog i wzajemne informowanie się o podejmowanych inicjatywach w przedmiotowym zakresie oraz integrowanie środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki.
List intencyjny został uroczyście podpisany 18 listopada na zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź konferencji online „Zielone Zagłębie Miedziowe – Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)”. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy na temat obecnych i przyszłych rozwiązań organizacyjnych, prawnych oraz finansowych dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego z zakresu odnawialnych źródeł energii (ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki).
- Zielona energia stała się ogólnoświatowym wyzwaniem, już nie tylko w sensie ideologicznym, ale właśnie biznesowym. KGHM bada zdolność firmy do produkcji w oparciu o zieloną energię i aktualnie opieramy się głównie na fotowoltaice i źródłach wiatrowych. Co więcej, już z powodzeniem realizujemy takie projekty, które sprawią, że będziemy jeszcze bardziej efektywni energetycznie. Wszystko w oparciu o dobrą współpracę z samorządem województwa i gminami Zagłębia Miedziowego – powiedział podczas spotkania Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Ekologia to jeden z podstawowych filarów strategii KGHM na lata 2019-2023. Według jej założeń, jeden z priorytetów stanowi energetyka. Do 2030 roku Spółka planuje połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z własnych źródeł, w tym OZE. Wśród kluczowych elementów Programu Rozwoju Energetyki prowadzonego w KGHM jest rozwój fotowoltaiki. W ciągu najbliższych 24 miesięcy w ramach GK KGHM Polska Miedź S.A. planowane jest oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.
Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii jest jednym z kluczowych projektów upowszechniania niskoemisyjnej gospodarki, służy wzrostowi innowacyjności i przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Tematyka OZE ma szczególne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Lista samorządów, które podpisały list intencyjny:
1. Miasto Głogów
2. Gmina Lubin
3. Gmina Polkowice
4. Gmina Rudna
5. Miasto i Gmina Przemków
6. Gmina Gaworzyce
7. Miasto Legnica
8. Gmina Radwanice
9. Gmina Jerzmanowa
10. Gmina Głogów
11. Gmina Żukowice
12. Gmina Kotla
13. Starostwo Powiatowe w Legnicy (Powiat Legnicki)
14. Starostwo Powiatowe w Polkowicach (Powiat Polkowicki)
15. Miasto i Gmina Prochowice