Badania płuc i serca dla pracowników KGHM przedłużone
LUBIN. Pandemia koronowirusa i związane z nią obostrzenia opóźniły realizację programu profilaktycznego, jaki w listopadzie 2019 KGHM Polska Miedź S.A. uruchomiła dla swoich pracowników. Badanie diagnostyczne za pomocą tomografii komputerowej nastawione są na wczesne wykrywanie raka płuc, diagnostykę rozedmy oraz ocenie zwapnień w tętnicach wieńcowych. Miedziowa spółka przedłużyła końcowy termin realizacji do 31 grudnia tego roku. Badania wykonuje MCZ w Lubinie.
Do połowy sierpnia 2021 szacuje się, że liczba przebadanych pracowników KGHM może sięgnąć ponad 4100, ostatecznie w sumie 5000. Diagnostyka prowadzona jest od listopada 2019, ale była przerywana obostrzeniami pandemicznymi. Badania nastawione są na wczesne wykrywanie raka płuc, diagnostykę rozedmy i ocenę zwapnień w tętnicach wieńcowych.
Operatorem badań zleconych przez KGHM Polska Miedź S.A. jest Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, które na pacjentach, którzy się zgłoszą przeprowadza skanowanie w tomografie komputerowym trwające od 7 do 9 minut. Badanie nie wymaga podania środka kontrastowego ani bycia na czczo. Nie trzeba wykonywać przed nim badania poziomu kreatyniny we krwi. Nie ma też konieczności odstawienia jakichkolwiek leków. Wystarczy tylko zarejestrować się na badanie albo dzwoniąc pod numer 887 842 993, albo zgłaszając się osobiście do pokoju 101 w budynku szpitala MCZ.
Ci pacjenci, u których konieczne będzie dalsze diagnozowanie lub leczenie albo też u których wynik będzie niepewny będą skierowani na konsultację do lekarzy diagnostów oraz odpowiednich poradni specjalistycznych.
Na stronie MCZ do pobrania są dokumenty, które każdy pracownik KGHM przed badaniem jest zobowiązany wypełnić. Program realizowany jest przez KGHM Polska Miedź S.A. w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu EKO-Zdrowie.