Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

3.4 miliarda euro dla rolników

RUDNA/LUBIN. 3,4 miliarda euro planuje wypłacić w tym roku rolnikom w ramach tak zwanych płatności bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy z Gminy Rudna mogą już składać wnioski.Wnioski o przyznanie płatności wraz z wymaganymi dokumentami można składać do 16 maja. W tym roku, na jednym formularzu, rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie płatności bezpośrednich takich jak jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dodatkowa oraz dla młodych rolników.

3.4 miliarda euro dla rolników

Starać się można również o płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych oraz do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych. Pieniądze uzyskać można również w ramach płatności do hodowli krów, bydła, owiec i kóz, a także do powierzchni upraw owoców miękkich takich jak truskawki i maliny. Ponadto rolnicy ubiegać się mogą o płatności do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych oraz pomidorów.

– W Gminie Rudna mamy około 600 beneficjentów, a w całym powiecie lubińskim około 1700. Wciąż czekamy na wnioski i zachęcamy do składania ich przed ostatecznym terminem, co da możliwość poprawienia ewentualnych błędów. Jednocześnie, jeżeli okaże się, że złożony wniosek jest niekompletny, mamy obowiązek poinformować rolnika o stwierdzonych brakach oraz skutkach ich nieusunięcia w terminie do 10 czerwca – informuje Robert Marek z Biura Powiatowego ARiMR w Rudnej. Wszystkim rolnikom z terenu Gminy Rudna, przysługuje dodatkowa płatność, którą również należy uwzględnić przy wypełnianiu wniosku. – To suma 179 złotych do każdego hektara z tytułu płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub szczególnymi ograniczeniami – dodaje Robert Marek. Teren Gminy Rudna w całości objęty jest tym programem.

Równocześnie Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych, muszą stosować dywersyfikację upraw, a rolnicy posiadający powyżej 15 hektarów gruntów ornych zobowiązani są utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). Oznacza to utrzymywanie odpowiedniego udziału powierzchni uprawy głównej, w stosunku do ogólnej powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

W całej Polsce do 25 kwietnia rolnicy złożyli do ARiMR 367 tys. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok. Wnioski można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę do Biura Powiatowego ARiMR w Rudnej przy ul. Ścinawskiej 19. Można wysłać również przesyłką pocztową lub złożyć e-wniosek poprzez Internet. Szczegółowe informacje oraz wnioski do pobrania na stronie www.arimr.gov.pl.

 

Powiązane wpisy