Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Statek gotowy

ŚCINAWA. Budowa statku pasażerskiego, stanowiącego wyposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, została zakończona, a jednostka już w sierpniu uzyskała „licencję na pływanie”. Wykonawcy, czyli Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „ATUT” s.c. Stocznia Januszkowice pozostało w zasadzie dostarczenie statku do ścinawskiego portu, jednak obecny jego stan na to nie pozwala. Fakt ten poświadcza stanowisko dyrekcji Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu  sugerując, że to gmina powinna wziąć na siebie odpowiedzialność za stan rzeki i kanału portowego. Ścinawski samorząd odwołał się od decyzji zarządu województwa w sprawie jego wniosku o wydłużenie terminu obowiązywania umowy o dofinansowanie, do czasu odmulenia portu, wystąpił również do Wód Polskich/RZGW we Wrocławiu, o wykonanie tego zadania.

Statek gotowy

Jednostka została wybudowana, a w sierpniu br. firma inspekcyjna Československý Lloyd wydała wspólnotowe (honorowane na obszarze Unii Europejskiej) świadectwo zdolności żeglugowej! Kontrolerzy Lloyd’a byli również obecni podczas tzw. technicznego wodowania jednostki, które odbyło się jeszcze kwietniu br.

– Niestety, w przestrzeni publicznej kolportowane są nieprawdziwe informacje na powyższy temat. Nie pierwszy raz i nie tylko w tej sprawie, zawsze ci sami ludzie świadomie próbują wprowadzić w błąd opinię publiczną. Gdyby choć jedna z tych kłamliwych, formułowanych od dłuższego czasu przez to środowisko przepowiedni miała się spełnić, gmina dawno by upadła. Jednak, jak widać gołym okiem, w wielu miejscach inwestycje postępują, projekty są realizowane, a pieniądze za kolejne wykonane i rozliczone zadania konsekwentnie spływają, zasilając budżet gminy. Zaproponowałem razem z radnymi mieszkańcom spójny program rozwoju, od pomysłu, poprzez finansowanie, po realizację, która trwa. Będzie on równie skutecznie realizowany w kolejnych latach – mówi burmistrz Ścinawy Krystian KOSZTYŁA.

Statek zamówiony przez Urząd Miasta i Gminy Ścinawa pełnić ma podwójną rolę. Edukacyjną – na potrzeby Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, a w weekend komercyjne na turystyczne wojaże po Odrze. Statek na pokład zabierać będzie blisko 100 osób. Dolny pokład jest skonstruowany w formule sali wykładowej, która będzie modyfikowana na salę restauracyjną w przypadku rejsów komercyjnych. Górny pokład z markizą, która będzie chroniła od słońca pokład widokowy. Dzięki temu uczestnicy naszych zajęć edukacyjnych będą podziwiali przyrodę nadodrzańską.

Jest ogromna szansa na rozwój przede wszystkim turystyki rzecznej na odcinku Ścinawa via Chobienia do Głogowa i dalej do Nowej Soli. Burmistrz Ścinawy Krystian KOSZTYŁA chciałby także aby warunki rzeczne pozwoliły na rozwój programy edukacyjno-turystycznego w kierunku Prochowic. 

Póki co pena żeglownośc na Odrze uzależniona jest o rządowego programu "Odra" ale to idzie z wielkimi oporami. Rząd zapowiedział budowę trzech stopni wodnych w pobliżu Ścinawy. Ale fakt jest taki iż stopień wodny w pobliskich Malczycach budowano lat...20.

Pojawienie się statku w ścinawskim porcie to jeden z elementów rewitalizacji nabrzeża Odry zapowiadanego przez burmistrza Ścinawy. Najprawdopodobniej do czasu częściowego udrożnienia portu w Ścinawie, statek będzie cumował w Głogowie. I stamtąd będzie dopływał do Ścinawy rozpoczynając działalność zarówno edukacyjną, jak i komercyjną. Nieoficjalnie wiadomo, że szczególnie rejsom komercyjnym towarzyszy spore zainteresowanie z całego regionu.

Powiązane wpisy