Badania załogi KGHM docenione. Jest nagroda dla MCZ
LUBIN. Prowadzony od jesieni 2019 roku badania profilaktyczne dla załogi KGHM dały Miedziowemu Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie szczytne 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Bezpieczny Szpital Inspiracje przyszłości 2020 w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”. Program zlecony przez Polską Miedź trwa do końca tego roku. Pracownicy oddziałów miedziowej spółki wciąż mogą się zapisywać, by sprawdzić stan płuc i serca. Do kompletu badań dołączono te pod kątem przechorowanego koronawirusa.
Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. z Lubina spółka z Grupy Kapitałowej KGHM zajęła 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Bezpieczny Szpital Inspiracje przyszłości 2020. W ten sposób doceniono program badań profilaktycznych, które na zlecenie KGHM medyczna spółka prowadzi dla złogi Polskiej Miedzi.
- Robimy największe badania przesiewowe niskodawkowego TK razem z calcium score. Takich badań jeszcze nikt nie robił. Jest on dedykowany pracownikom KGHM , a bez wsparcia właściciela nie podołalibyśmy temu zadaniu – zapewnia Piotr Milczanowski, prezes MCZ S.A. w Lubinie, który nagrodę odebrał podczas Gali Inspiracji.
Program profilaktyczny dla załogi KGHM docelowo ma objąć bezpłatnymi badaniami 5000 osób. Autorka programu jest Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ S.A.
- Nagroda to na pewno coś niezwykle miłego i sympatycznego być docenionym w skali kraju. Większą satysfakcję miała jednak, gdy ten program ujrzał światło dzienne. Długo czekałam na jego realizację. Wymyśliłam go w 2005, ale wtedy nie mieliśmy odpowiedniego narzędzia, by wykonać te badania – wspomina Ewa Nienartowicz.
Jesienią 2019 roku program ruszył, a głównym jego sponsorem jest KGHM Polska Miedź S.A. Profilaktyczne przesiewowe badania płuc są znane od lat, ale innowacyjność tego autorstwa Ewy Nienartowicz polega na połączeniu tych badań z kontrolą naczyń wieńcowych w ramach calcium score i rozedmy.
Jak dotąd badaniom poddało się 3,5 tys. pracowników KGHM. Do końca tego roku docelowo można wykonać jeszcze 1,4 tys. Chętni do udziału w programie mogą zgłaszać się w pokoju 101 w szpitalu MCZ w Lubinie przy Skłodowskiej albo zadzwonić pod 887 842 993. W razie zdiagnozowania niepokojących zmian, MCZ kieruje danego pacjenta na dalszą diagnostykę i leczenia u pulmonologa, kardiologa czy onkologa. Dotychczas u przebadanych pacjentów stwierdzono 120 patologii w płucach i 240 w naczyniach wieńcowych.
- Odsetek tych istotnych rozpoznań jest duży. Pacjenci mają konsultacje pulmonologiczną, kardiologiczną i onkologiczną. Są umawiani na wizyty przez koordynatorkę programu – dodaje Ewa Nienartowicz.