Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Badania załogi KGHM docenione. Jest nagroda dla MCZ

LUBIN. Prowadzony od jesieni 2019 roku badania profilaktyczne dla załogi KGHM dały Miedziowemu Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie szczytne 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Bezpieczny Szpital Inspiracje przyszłości 2020 w kategorii „Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia”. Program zlecony przez Polską Miedź trwa do końca tego roku. Pracownicy oddziałów miedziowej spółki wciąż mogą się zapisywać, by sprawdzić stan płuc i serca. Do kompletu badań dołączono te pod kątem przechorowanego koronawirusa.

Badania załogi KGHM docenione. Jest nagroda dla MCZ

Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. z Lubina spółka z Grupy Kapitałowej KGHM zajęła 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie Bezpieczny Szpital Inspiracje przyszłości 2020. W ten sposób doceniono program badań profilaktycznych, które na zlecenie KGHM medyczna spółka prowadzi dla złogi Polskiej Miedzi.

- Robimy największe badania przesiewowe niskodawkowego TK razem z calcium score. Takich badań jeszcze nikt nie robił. Jest on dedykowany pracownikom KGHM , a bez wsparcia właściciela nie podołalibyśmy temu zadaniu – zapewnia Piotr Milczanowski, prezes MCZ S.A. w Lubinie, który nagrodę odebrał podczas Gali Inspiracji.

Program profilaktyczny dla załogi KGHM docelowo ma objąć bezpłatnymi badaniami 5000 osób. Autorka programu jest Ewa Nienartowicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej MCZ S.A.

- Nagroda to na pewno coś niezwykle miłego i sympatycznego być docenionym w skali kraju. Większą satysfakcję miała jednak, gdy ten program ujrzał światło dzienne. Długo czekałam na jego realizację. Wymyśliłam go w 2005, ale wtedy nie mieliśmy odpowiedniego narzędzia, by wykonać te badania – wspomina Ewa Nienartowicz.

Jesienią 2019 roku program ruszył, a głównym jego sponsorem jest KGHM Polska Miedź S.A. Profilaktyczne przesiewowe badania płuc są znane od lat, ale innowacyjność tego autorstwa Ewy Nienartowicz polega na połączeniu tych badań z kontrolą naczyń wieńcowych w ramach calcium score i rozedmy.
Jak dotąd badaniom poddało się 3,5 tys. pracowników KGHM. Do końca tego roku docelowo można wykonać jeszcze 1,4 tys. Chętni do udziału w programie mogą zgłaszać się w pokoju 101 w szpitalu MCZ w Lubinie przy Skłodowskiej albo zadzwonić pod 887 842 993. W razie zdiagnozowania niepokojących zmian, MCZ kieruje danego pacjenta na dalszą diagnostykę i leczenia u pulmonologa, kardiologa czy onkologa. Dotychczas u przebadanych pacjentów stwierdzono 120 patologii w płucach i 240 w naczyniach wieńcowych.

- Odsetek tych istotnych rozpoznań jest duży. Pacjenci mają konsultacje pulmonologiczną, kardiologiczną i onkologiczną. Są umawiani na wizyty przez koordynatorkę programu – dodaje Ewa Nienartowicz.

Powiązane wpisy