Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Otwarcie nowego segmentu szkoły w Raszówce

RASZÓWKA.  Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce mogą się już cieszyć z nowego, bardzo nowoczesnego segmentu, na który składa się m.in. świetlica i dwie sale lekcyjne. Na jego budowę gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych Covid. Dodatkowo obiekt wyposażono w nowoczesne pomoce naukowe dzięki dofinansowaniu z KGHM Polska Miedź SA w ramach projektu „Cyfrowa i nowoczesna szkoła w gminie Lubin”.

Otwarcie nowego segmentu szkoły w Raszówce

Szkoła Podstawowa w Raszówce istnieje od 1949 roku, czyli ponad 70 lat. Przez wiele lat funkcjonowała w budynku obecnego przedszkola.

– W lutym 1972 roku omal nie doszło do tragedii. Nagle osunęła się jedna ze ścian szkolnego budynku. Przyczyną było przekroczenie bariery dźwięku przez przelatujący radziecki samolot. Zawieszono lekcje na dwa dni, a następnie wynajęto cztery pomieszczenia we wsi. 1 marca 1972 r. władze oświatowe powzięły decyzję o budowie szkoły. Nowy budynek oddano do użytku półtora roku później 3 września 1973 roku – mówiła Lucyna Szudrowicz, dyrektor szkoły,dodając: – Jednak przez wiele lat szkoła borykała się z niedoborem sal lekcyjnych. Nowoczesna i przestronna świetlica była marzeniem uczniów, nauczycieli i rodziców prawie od początku mojej działalności jako dyrektora szkoły zwłaszcza, gdy zlikwidowano szkoły filialne w Miłoradzicach i w Zimnej Wodzie. Klas przybywało i liczba pomieszczeń wciąż była niewystarczająca.

Problem stał się bardzo poważny, gdy ostania reforma edukacji przywróciła 8-letni cykl nauki. W 2017 roku na wniosek dyrekcji wójt Tadeusz Kielan obiecał zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji projektowej. W 2020 roku została wyłoniona firma wykonawcza i w grudniu podpisano umowę. Od stycznia 2021 pomimo szalejącej pandemii udało się rozpocząć budowę, która po zabezpieczeniu terenu szkoły i boiska trwała do października.

Powstał połączony łącznikiem pięknie przeszklony segment z przestronną świetlicą, dwiema salami dydaktycznymi na piętrze wraz z zapleczem sanitarno – szatniowym o łącznej powierzchni użytkowej 380,40 m² i kubaturze 2494, 93 m³ z nowoczesnymi instalacjami wewnętrznymi, m. in. z automatyczną wentylacją, systemem oddymiania grawitacyjnego, podwójnym systemem monitorowania, niezależną kotłownią czy klimatyzacją świetlicy.

Wartość tej inwestycji to 2 407 966,59 zł. Gmina pozyskała na ten cel 1.267.139,97 z Funduszu Inwestycji Lokalnych COVID. Wyposażenie i zakup nowoczesnego sprzętu stał się możliwy dzięki wsparciu KGHM Polska Miedź SA w Lubinie. Na ten cel gmina otrzymała 150 000 zł w ramach projektu „Cyfrowa i nowoczesna szkoła w Gminie Lubin”. - – W sprawie rozbudowy szkoły byliśmy z radnymi jednomyślni, zresztą zawsze na inwestycje związane z edukacją patrzymy bardzo przychylnym okiem. Dwa lata temu rozbudowaliśmy szkołę w Szklarach Górnych, teraz dzieci z Raszówki otrzymały nowy segment dydaktyczny, w następnej kolejności rozbudowywana będzie szkoła w Niemstowie – mówił Tadeusz KIELAN. Wójt dziękował jednocześnie przedstawicielowi KGHM za wsparcie – Tak bogate i nowoczesne wyposażenie trafiłoby do tej szkoły ale znacznie później. Dzięki znacznemu dofinansowaniu już teraz dzieci mogą z niego korzystać.

W uroczystym otwarciu obiektu, ze względu na zagrożenie pandemiczne wzięło udział tylko kilka osób. Wstęgę przecinał wójt Tadeusz Kielan, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin oraz dyrektor Lucyna Szudrowicz. Nowy szkolny segment poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Buchta. W spotkaniu uczestniczyła także m.in. Zofia Marcinkiewicz, przewodnicząca komisji oświaty Rady Gminy Lubin.

Mimo skromnej uroczystości ponad połowa gości okazała się być absolwentami tej szkoły, m.in. Józef Kos przedstawiciel KGHM, radny Marcin Nyklewicz, sołtys Tadeusz Kosturek oraz Damian Dobrowolski przewodniczący Rady Rodziców.

Uczniowie zademonstrowali gościom korzyści i możliwości zabawy jakie daje nowoczesny sprzęt multimedialny w postaci komputerów, monitorów interaktywnych, magicznego dywanu do interaktywnych zabaw rozwijających wiele istotnych funkcji i percepcji dzieci oraz mnóstwo innych ciekawych pomocy dydaktycznych.

Oglądając te prezentacje goście z rozrzewnieniem wspominali czasy mundurków obsypanych białą kredą, czy też dyżury w celu wypłukania gąbki. Za kilka lat dzieci zupełnie nie będą wiedziały do czego kiedyś służyła kreda i gąbka.

Powiązane wpisy