KGHM działa dla Ukrainy. Prezes M.Chludziński przyjmie uchodźców pod swój dach
LUBIN. Kilka ton materiałów dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie trafiło do tamtejszych szpitali. KGHM zaangażował się w organizację transportu niezbędnych do ratowania zdrowia i życia środków medycznych. Spółki miedziowego giganta wspierają też uchodźców na dworcach. Pracownicy organizują zbiórki na konieczne urządzenia i produkty.
Dwa tiry i ciężarówka w weekend dotarły do placówek w Ukrainie. Do szpitali w oblężonych miastach Ukrainy przewiezione zostały leki, środki opatrunkowe i inne medykamenty. Pomoc finansowa na zakup najbardziej potrzebnych materiałów pochodzi ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Miedziowa spółka wspiera też stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Ukrainie, które pomagają mieszkańcom.
Ciepłe posiłki – pierwsze od wielu dni
KGHM angażuje się też w pomoc uchodźcom w Polsce. Lubinpex przekazuje do Caritas produkty spożywcze i uczestniczy w organizacji akcji wydawania posiłków na Dworcu Centralnym w Warszawie. W ciągu weekendu rozdano ponad 1000 ciepłych dań. – Nasz spółka Lubinpex wydaje posiłki dla uchodźców na Dworcu Centralnym, a wkrótce również na Zachodnim w Warszawie. Ciepły posiłek na wagę złota. Nasza pomoc potrwa tyle, ile będzie trzeba. Planujemy długofalowe wsparcie. Dziękuję pracownikom KGHM i wolontariuszom za zaangażowanie i ofiarność – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Dodatkowo już od kilku dni autobusy ze spółek oraz oddziałów KGHM pomagają w transporcie uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej.
W gotowości do przyjęcia uchodźców z Ukrainy są obiekty uzdrowiskowe należące do GK KGHM. Pracownicy KGHM prowadzą liczne zbiórki dla lokalnych ośrodków. Przekazywane są m.in. łóżeczka, pościele, czy pralko-suszarki.
Coraz więcej osób trafia na Dolny Śląsk – zapraszamy do zgłaszania się do Centrum Pomocy
Przypominamy, że w Lubinie przy Stowarzyszeniu Centrum Formacji Rodziny utworzone zostało #MyRazem Centrum Pomocy dla Ukraińców. Oferowane są tam zarówno porady prawne, pomoc tłumaczy, jak i zbierane informacje o najpilniejszych potrzebach obywateli Ukrainy, którzy trafią na Dolny Śląsk. Zapewniamy pomoc medyczną czy psychologiczną.
Potrzebujący mogą zgłaszać się po pomoc pod numerem telefonów: w języku polskim: +48 511 833 628, w języku ukraińskim: +48 791 069 613 oraz na adresy e-mail: w języku polskim
Pracownicy KGHM zgłaszają chęć swojej pomocy za pośrednictwem wolontariatu pracowniczego. Wszyscy, którzy chcą zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, mogą napisać na adres:
Jeśli chcesz przyjąć pod swój dach rodziny, które trafią do Zagłębia Miedziowego – zgłoś się do Centrum Pomocy w Lubinie.
– Bardzo dużo zależy od nas. Pomoc rzeczowa jest ważna, ale możemy też przyjąć uchodźców. Oni potrzebują teraz spokoju i bezpiecznego miejsca. Sam podjąłem decyzję, że przyjmę osoby z Ukrainy. Wiem, że możemy liczyć na pracowników KGHM i do takiej aktywności wszystkich zachęcam – dodał Marcin Chludziński.