Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Obradowało Rolnicze Forum Powiatu Lubińskiego

GMINA LUBIN. Licznie zgromadzeni rolnicy, przedstawiciele instytucji wspierających tę gałąź gospodarki, uczniowie rolniczej szkoły z Rudnej oraz samorządowcy spotkali się na szóstym już Forum, przygotowanym przez Dolnośląską Izbę Rolniczą. Po raz trzeci obrady zorganizowano w gminie Lubin i patronat nad spotkaniem objął wójt Tadeusz Kielan. – Wiosna wita rolników suszą, ale wierzę że to krótkotrwałe kłopoty, a dyskusja, którą dziś tu prowadzimy przyczyni się do rozstrzygnięcia wielu problemów nurtujących rolników. Dziękuję za tak liczne przybycie mieszkańcom Powiatu Lubińskiego oraz witam gości z sąsiedniego Powiatu Polkowickiego – mówił wójt.

W Forum udzial brali gospodarze miasta i gmin: Ścinawy-burmistrz Krystian KOSZTYŁA i gminy Rudna - wójt Adrian WOŁKOWSKI.

Obradowało Rolnicze Forum Powiatu Lubińskiego

W spotkaniu wzięli udział reprezentacji wielu instytucji zarówno rządowych, jak i samorządowych, wspierających rolnictwo.

-Samorząd rolniczy istnieje już 25 lat, dzięki niemu mamy platformę wymiany poglądów, wypracowywania wspólnych stanowisk. Chcemy by rolnicy mieli możliwość opowiedzenia o swoich wątpliwościach, problemach i planach i jednocześnie mieli bezpośrednią platformę do spotkania się z przedstawicielami instytucji, które na co dzień współpracują z sektorem rolniczym – mówił Waldemar Jankowski, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Merytoryczną dyskusję otworzyła Wiesława Bober, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiając aktualną sytuację epidemiologiczną związaną a występowaniem ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. W Powiecie lubińskim jest on do tej pory odnotowywany tyko u dzików, tych przypadków jest do tej pory 12.

W czasie forum dyskutowano także o realizacji planów łowieckich oraz problemach ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę łowną i odszkodowaniami w tym zakresie, realizacji płatności za 2021r., zmianach w płatnościach bezpośrednich w 2022r., dyrektywie azotanowej oraz ubezpieczeniach rolniczych.

Powiązane wpisy