Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zagłębie Miedziowe bliżej aglomeracyjnej kolei (FOTO)

LUBIN. Dziś w Lubinie samorządowcy Zagłębia Miedziowego: prezydent Lubin Robert RAZYŃSKI, prezydent Głogowa Rafael ROKASZEWICZ, burmistrz Polkowic Łukasz PUŹNIECKI, wójt gminy Rudna Adrian WOŁKOWSKI w obecności członka zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusza MYRDY i ministra Krzysztofa KUBOWA podpisali umowę „Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dotycząca zadania pn.: Budowa linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów”. Dokumentacje sfinansują samorządy, w tym Urząd Marszałkowski, a finanse na realizację inwestycji zapewni budżet państwa. – Wspólnie porozumieliśmy się dwa lata temu i stwierdziliśmy, że ten projekt jest ważny. Minister Krzysztof Kubów wspiera ten projekt i pomaga w jego realizacji. Dzięki temu wsparciu i „otwarciu drzwi” do PKP PLK udało nam się podpisać porozumienie na realizacje tego zadania, gdyż zadanie jest powierzone województwu dolnośląskiemu. I województwo przygotowuje, jako inwestor zastępczy, dokumentację dotyczącą studium wykonalności środowiskowej dla tego zadania, a realizacją zadania będzie się zajmowało później PKP PLK – poinformował Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Zagłębie Miedziowe bliżej aglomeracyjnej kolei (FOTO)

 - Siedem firm złożyło oferty na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania pn.: „Budowa linii kolejowej Lubin – Polkowice – Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów” w postępowaniu ogłoszonym przez Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu - mówił Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. - Trzy oferty mieściły się w założonym budżecie, który wynosi 3 mln 243 tys. zł. a ostatecznie przetarg wyłonił firmę INFRA Centrum Doradztwa z Warszawy, która przygoouje projekt za 2,1 mln zł.  Całość dokumentacji powinna być gotowa do końca 2023 roku. Realizacja sztandarowego programu samorządowców Zagłębia Miedziowego czyli Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego staje się po prostu bardzo realna!

Nie krył radości minister, poseł Krzysztof KUBÓW, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów: - Wykonanie opracowania dokumentacji przedprojektowej „Kolei Aglomeracji Zagłębia Miedziowego” czyli połączeń Głogów – Polkowice – Lubin – Legnica to bardzo ważny krok w kierunku integracji naszych mieszkańców i ułatwienia im możliwości przemieszczania się miedzy naszymi miastami. Dziś padły deklaracje, że jest duża szansa, aby to połączenie kolejowe powstało już w 2026 roku. Mówi się o szacunkowej wartości tej inwestycji na poziomie 1 miliarda złotych. Ale Zagłebie Miedziowe zasługuje na takąinwestycję i taką kolej dlatego zapewniam, że rządowi RP wystarczy determinacji aby doprowadzić do pomyślnego finału inwestycję.

W ramach zamówienia wykonawca miał wskazać co najmniej 3 warianty inwestycyjne dla całego zadania, z czego minimum 2 z nich musiały się opierać o, gotowe już, studium lokalizacyjne włączenia Polkowic do sieci kolejowej. Każdy z minimum 3 wariantów ma pozwolić na to, by planowana lub zmodernizowana linia kolejowa była co najmniej jednotorowa i zelektryfikowana, a preferowana prędkość dla pociągów pasażerskich to 120 km/h. Pociągi towarowe mają kursować z prędkością 80 km/h. Ponadto w każdym z wariantów perony muszą być w stanie przyjąć pociągi o długości minimum 600 metrów, a na trasie mają znaleźć się minimum 4 przystanki osobowe.

Planowane projekty mają też uwzględnić budowę centrum przesiadkowego w Polkowicach i spełnić wymogi w kwestii czasów przejazdu, które kształtują się następująco: Głogów – Polkowice 25 minut, Polkowice – Legnica 30 minut, Legnica – Głogów 60 minut oraz Polkowice – Wrocław Główny 90 minut.

- To wręcz historyczny moment dla Polkowic - mówił burmistrz Polkowic Łukasz PUŹNIECKI. - Jest już realna szansa na likwidację wykluczenia kolejowego Polkowc po blisko 50 latach. Inwestycja poza stworzeniem sieci kolei aglomeracyjnej w Zagłębiu Miedziowym, ma także włączyć Polkowice do sieci połączeń dalekobieżnych ponieważ zakłada się, iż przez miasto będzie można trasować część pociągów PKP IC, np. w relacji Wrocław – Polkowice – Głogów – Leszno – Warszawa. Kolej do Polkowic ma także umożliwić lepszy dojazd do licznych zakładów przemysłowych w tym rejonie. Krótko: bez przywrócenia połączęń kolejowych Polkowice skazane byłyby na gospodarczą degradację. Powiem szczerze, że już ne mogę doczekać się momentu kiedy pierwszy pociąg z pasażerami wjedzie na stację kolejową w Polkowicach.

- Rozwój gospodarczy Zagłębia Miedziowego determinują ambitne cele i ludzie, którzy je stawiają oraz konsekwentnie realizują. Dziś pragnę bardzo podziękować tym wszystkim ludziom, bo to dzięki ich pracy dziś się tu spotkaliśmy. Polkowice od dekad pozbawione są kolejowego połączenia pasażerskiego, podkreślić trzeba, że przez cały ten czas na linii Lubin -Polkowice odbywa się ruch towarowy. Wierzę, że nasze działania doprowadzą do rychłego przywrócenia ruchu pasażerskiego z Lubina do Polkowic i w przyszłości z Polkowic do Głogowa. Podpisanie dzisiejszej umowy to historyczne wydarzenie, które otwiera kolejny ważny etap rozwoju naszej małej Ojczyzny - dodał Piotr KARWAN, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Adrian WOŁKOWSKI, wójt gminy Rudna: - Nasze dynamicznie rozwijająca się gmina zawsze wspierac będzie projekty, które służą Dolnemu Śąskowi, jego rozwojowi gospodarczemu. Kolej Aglomeracyjna to takze szansa na dalszy rozwój gminy Rudna. Proszę pamiętać, że Głogów to tzw. szprycha prowadzaca do Centralnego Portu czyli gigantyczny rozwój transportu na Dolny Śląsk. Obecnie Głogów posiada 30 par połączęń kolejowwych z Wrocławiem a to odczuwamy także na stacji Rudna Gwizdanów. Kolej Aglomeracyjna Zagłebia Miedziowego to nic innego jak podmiejski tramwaj. Wsiadamy i po kilkunastu minutach mieszkaniec Rudnej będzie w Legnicy, potem Wrocław itp.  

Pociągi z prędkością 120 km/h przez Zagłębie Miedziowe pojadą już za pięć lat. Maksymalne czasy podróży powinny wynieść:

25 minut z Głogowa do Polkowic,
30 minut z Polkowic do Legnicy,
60 minut z Głogowa do Legnicy,
90 minut z Polkowic do dworca Wrocław Główny.

{gallery}galeria/wydarzenia/14-04-22-kolej-aglomeracji-zaglebia-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy