Seminarium w KGHM. O bezpieczeństwie pracy (FOTO)
LUBIN. W reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM Związek Pracodawców Polska Miedź i KGHM zorganizowali seminarium poświęcone ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pracy w przemyśle wydobywczym. Honorowy patronat objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż Adam Mirek.- Celem spotkania jest przedstawienie najlepszych praktyk firm górniczych (w tym KGHM) oraz przemysłowych w obszarze ochrony życia i zdrowia oraz także dyskusja nad efektywną współpracą między organami nadzoru, firmami górniczymi oraz partnerami społecznymi.Związek Pracodawców Polska Miedź już od kilkunastu lat organizuje konferencje i spotkania poświęcone bezpieczeństwu w miejscu pracy. Budujemy w ten sposób kulturę bezpieczeństwa pokazując dobre praktyki, dzieląc się innowacjami w dziedzinie bezpieczeństwa. – powiedziała Beata STASZKÓW, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Według statystyki Wyższego Urzędu Górniczego, w ubiegłym roku doszło do 2078 wypadków w górnictwie węgla kamiennego i rud miedzi, w których zginęło 13 pracowników. Natomiast w I kwartale tego roku doszło do 481 wypadków...
Seminarium odbywało się w cieniu tragicznych wydarzeń w dwóch kopalniach na Górnym Śląsku.Przed rozpoczęciem obrad goście uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Potem poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary i poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Jutro bowiem przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
- Wiele możemy zrobić, a jak niewiele to znaczy w zderzeniu z naturą, która stale przypomina nam o swojej sile - mówił podczas seminarium Marek ŚWIDER, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A. - My jednak nie ustajemy w poszukiwaniu rozwiązań i technologii. Sprawa bezpieczeństwa naszej załogi jest dla nas priorytetem. Pomimo zagrożenia spowodowanego pandemią, liczba zdarzeń wypadkowych w KGHM spadła z 213 w roku 2020, do 165 na koniec 2021 roku.
Dr inż. Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. - Zagrożenia techniczne - tu już więcej mamy możliwości do działania, są one związane z działalnością pracowników, maszyn, przenośników, to są wypadki, których powinno się uniknąć. Niestety pomimo takich działań jak ta konferencja, szkoleń załogi na różnych poziomach, od dozoru po pracowników fizycznych, nie zawsze wszystko trafia bezpośrednio do ludzi. Czasami brakuje takiej wewnętrznej odpowiedzialności za to co się robi, za siebie, za kolegów. 80 procent wypadków przy pracy jest związanych z czynnikiem ludzkim . - Systematycznie mówimy, podkreślamy na każdym kroku, jak ważne jest bezpieczeństwo pracy w takim obszarze i gałęzi gospodarki, jakim jest górnictwo rud miedzi i węgla kamiennego. Wiadomo, że pewne rzeczy wymykają się spod kontroli, na inne po prostu nie mamy wpływu. Staramy się jednak zapobiegać, działać profilaktycznie. Wśród wielu wystąpień były te najciekawsze referaty poświęcone zdrowiu i bezpieczeństwo pracy w przemyśle :Roberta Gregorczyka, Głównego Inżyniera BHP, Kierownik Działu Huta Miedzi Głogów, Tomasza Dziaka, Zastępcy Głównego Konstruktora ds. testów i nowych rozwiązań;, Bożydara Atanasowa, Specjalista ds. BHP P/Z i Rafała Kołodzieja oraz Marcina Przybyła z Centrum Badań Jakości Sp. z o.o.– Badania środowiska i przemysłu jako wsparcie eliminacji czynników szkodliwych, narzędzia ochrony .
- To seminarium to swojego rodzaju burza mózgów dotycząca kwestii bezpieczeństwa w miejscach pracy i zarazem ochrony zdrowia - dodała prezes ZPPM Beata STASZKÓW. - Wymiana ciekawych pomysłów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.
Fot. Zbigniew Jakubowski
{gallery}galeria/wydarzenia/27-04-22-konferencja-ochrona-pracy-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}