Pomysł, projekt i... Tak to się robi w Szklarach Górnych (FOTO)
LUBIN. Nauczycielki stworzyły projekt, zgłosiły go do konkursu i zdobyły 5 tys. zł. Tak pracują pedagodzy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych. Efektem ich kreatywności i pracy będzie „ściana przyjaźni”.
Aneta Szlęzak, Katarzyna Józefowska Koladyńska oraz Renata Hoffman nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych założyły nieformalną grupę o nazwie ,,Szklarskie arteterapeutki dla Ukrainy” i w ramach konkursu ,,Małe Granty” opracowały projekt pod hasłem ,,Nowatorskie warsztaty florystyczno-ceramiczne dla dzieci z Ukrainy oraz niepełnosprawnych dzieci z Polski”. Wniosek znalazł się w grupie dziewięciu nagrodzonych projektów w okręgu legnickim z maksymalną kwotą dofinansowania 5 tysięcy zł.
Efektem realizacji projektu będzie stworzenie ,,ściany przyjaźni'', na której będą wyeksponowane wspólnie stworzone przez dzieci z Polski i Ukrainy prace z gliny i gipsu. Wypalone i poszkliwione w kolorach obu państw prace plastyczne będą stanowiły symbol wsparcia dla uchodźców. Ponadto, dzięki wspólnym spotkaniom dzieci nauczą się podstawowych zwrotów w języku polskim i ukraińskim, poznają techniki pracy w glinie oraz nowatorską technikę plastyczną tworzenia roślinnych reliefów. Dzięki spotkaniom uczniowie poszerzą wiedzę przyrodniczą oraz nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki roślin. Zarówno dzieci z niepełnosprawnością jak i cudzoziemcy doświadczą, jak ważny jest pokój na świecie i wsparcie ze strony drugiego człowieka. Zrozumieją, że tylko pokój na świecie gwarantuje bezpieczeństwo. Ukraińskie dzieci otrzymają pomoc w zakresie wzrostu poczucia przynależności oraz odnalezienia się w trudnej, nowej rzeczywistości.
Projekt odpowiada na obecne potrzeby związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Wspólne zajęcia pomogą zaadaptować się dzieciom z Ukrainy oraz ich rodzicom. Spotkania integracyjne w obecnej, trudnej dla Ukrainy sytuacji są niezwykle istotne – pomogą lepiej poznać grupę rówieśniczą, odnaleźć się w nowym otoczeniu i zapomnieć, przynajmniej na chwilę o traumatycznych wydarzeniach. Uczestnictwo w warsztatach pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wspólne zajęcia, zwłaszcza w grupie rówieśniczej zapewnią kontakt
z rodakami i osobami mówiącymi w tym samym języku. Podczas spotkań przewidziano także gry i zabawy integracyjne.
Projekt pt.: ,,Nowatorskie warsztaty florystyczno-ceramiczne dla dzieci z Ukrainy oraz niepełnosprawnych dzieci z Polski" jest dofinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego. {gallery}galeria/wydarzenia/04-06-22-konkurs-sosw-szklary-gorne{/gallery}