Ostatnie dni na wybór szkoły średniej
LUBIN. Ósmoklasiści mają czas już tylko do 20 czerwca, by drogą internetową wybrać szkołę średnią. KGHM Polska Miedź S.A. zaprasza do do wyboru kierunków kształcenia, które znalazły się w programie „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. Jest w nim 9 szkół z terenu Zagłębia Miedziowego, w tym również w Lubinie. Wśród nich jest unikalny w skali kraju kierunek operator maszyn i urządzeń przeróbczych dostępny w ZS MCKK.
Na liście szkół w programie „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” jest 9 szkół: ZS nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie a tam kierunki technik górnictwa podziemnego, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik mechatronik, technik elektryk technik mechanik, górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, elektryk. Drugą szkołą jest ZS MCKK w Lubinie, który kształci w zakresie technik górnictwa podziemnego, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik elektryk, górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, elektryk i operator maszyn i urządzeń przeróbczych.
- Przeróbkarz to zawód, który powstał w naszej szkole we współpracy z ZWR. Rokrocznie przyjmujemy uczniów do tej klasy, ale nie mamy zbyt wielu miejsc ze względu na to, że już od I klasy, uczniowie wchodzą na teren zakładu pracy. To jest bardzo ważne dlatego, że to jest jeden z niewielu zawodów, które od pierwszego momentu są włączone w zajęcia praktyczne i kształcenie we współpracy z pracodawcą. To jest kierunek, który będziemy kontynuować, a kto wie, może nawet z czasem pomyślimy o techniku w tym zawodzie. Przeróbkarz tak, jak i górnik oraz elektryk prowadzone są w ramach projektu „Kompetentni w branży”. Jest to projekt patronacki we współpracy z KGHM, dzięki któremu nasi uczniowie mogą korzystać ze wsparcia, ale i szkoła i jej nauczyciele. Są to zarówno wizyty studyjne, konferencje, szkolenia, eventy sportowe, także szereg różnych aktywności, które pomagają zarówno w czasie kształcenia zawodowego, jak i w poznawaniu przyszłego pracodawcy. Jeżeli chodzi o zawód przeróbkarza, przyjmujemy do pierwszej klasy 15 osób. Do poniedziałku 20 czerwca jeszcze można składać wnioski elektroniczne. Dotyczy to wszystkich zawodów, w których prowadzimy kształcenie. To jest tak naprawdę ten czas, w którym jeszcze można podjąć decyzję lub ewentualnie podjętą decyzję zmienić – wyjaśnia Lucyna Kubis, dyrektor ZS MCKK w Lubinie.
W programie „Kompetentni w branży” znajduje się też ZS w Chocianowie, który w programie KGHM ma technika mechatronika i mechatronika. Natomiast ZS im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach pod patronatem Polskiej Miedzi ma kierunek elektromechanik, W ZSTiO im. H. Pobożnego w Legnicy uczą w kierunku technik przemysłu metalurgicznego i technik hutnik, w ZS Mechanicznych w Bolesławcu jest technik górnictwa podziemnego zaś w ZS im. Wyżykowskiego w Głogowie uczniowie znajdą kierunki: technik górnictwa podziemnego, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik przemysłu metalurgicznego i technik hutnik. W ZS Politechnicznych w Głogowie absolwenci ósmych klas mają do dyspozycji technik mechanik i technik elektryk, zaś w ZS Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy technik elektronik i technik elektryk.