Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O inwestowaniu w różnorodność (FOTO)

OBORA. W Centrum Szkutnik, w Oborze/k. Lubina odbyła się zorganizowana przez Związek Pracodawców Polska Miedź konferencja pn. „RÓŻNORODNOŚĆ – PRZEMYŚLANA STRATEGIA, CZY ZBĘDNE ZAMIESZANIE? - Twarde dane finansowe pokazały, że różnorodność po prostu się opłaca. Efektywny ekosystem organizacji gospodarczej powinien być oparty na dywersyfikacji. Nie tylko rynków, działalności, portfela klientów i kontrahentów, ale także, a nawet przede wszystkim, istotne jest postawienie na różnorodność zespołów pracowników – powiedziała nam Beata STASZKÓW, Prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.- To legło u podstaw idei zorganizowania tej konferencji jako forum wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach.

Przez kilka godzin dyskutowano  o konieczności zatrudniania pracowników różnych płci czy kultur, o obowiązku unikania wszelkiej dyskryminacji i o tym, co różnorodność w zespole daje, jeśli mowa o rozwoju. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. KGHM, KGHM Metraco, MINE MASTER spółka z o.o. Huty Miedzi Legnica, MCKK , Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg, Powiatowych Urzędów Pracy, PCUZ w Polkowicach czy Urzędu Miasta w Legnicy i największych polskich banków.

O inwestowaniu w różnorodność (FOTO)

 - Dzięki potencjałowi różnorodności firmy , takie jak chociażby Mine Master,są bardziej innowacyjne, nowoczesne, łatwiej radzą sobie ze zmieniającą się koniunkturą, zwiększa się ich bezpieczeństwo - akcentował Jerzy NADOLNY, prezes Mine Master, biorący udział w panelu dyskusyjnym pn "Różnorodność w biznesie - przemyślana strategia czy przejściowa moda" . - Skuteczniej rozwiązujemy problemy i tworzymy przewagę konkurencyjną. Zwyczajnie lepiej i sprawniej funkcjonują. Dobrą biznesową praktyką jest wykorzystanie wiedzy i umiejętności każdego pracownika.I tak się dzieje w Mine Master.

Wspomniany panel był niesłychanie interesujący. Obok Jerzego Nadolnego, wzięli w nim udział: Magdalena WRÓBEL- dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM, Joanna Kaczmarek-Jarosz -dyrektor PKO Bank Polski, Bogdan Pecuszok- przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce a moderatorem panelu był Beata Bukowska z Inicjatywy Razem dla Różnorodności w Biznesie.

Kolejni prelegenci starali się odpowiedzieć na nurtujące współczesny biznes, przedsiębiorczość pytania. Czy różnorodność w biznesie sprawdza się także w Polsce? Jakie są dobre praktyki w budowaniu różnorodnych zespołów? Jak przejść przez meandry tworzenia i zarządzania heterogenicznymi grupami pracowników? Z jakimi wyzwaniami w tym zakresie musi się zmierzyć manager firmy?

Ewa Szczecińska- Zielińska, dyrektor komunikacji społecznej w legnickim Ratuszu w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na budowaniu relacji między Urzędem Miasta w Legnicy a KGHM. Partnerstwo zaowocowało m.in.powstaniem Centrum Wolontariatu Miejskiego i realizowaniu szeregu wspólnych projektów prospołecznych, zdrowotnych i sportowych. - Region , poszczególne miasta i KGHM to tak naprawdę jeden organizm. Przy otwartości społecznie odpowiedzialnej firmy jaką jest KGHM korzystamy ze współpracy wszyscy w wielu przestrzeniach życia społecznego. Powstał wręcz modelowy system pewnych rozwiązań, który jest "kopiowany" przez innego regiony Polski.  Oczywiście nie z takim rozmachem i nie z takimi sukcesami jak w Zagłębiu Miedziowym - mówiła Ewa Szczecińska-Zielińska, dyrektor Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Legnicy.

Podczas konferencji nie zabrakło niezwykle ważnych głosów  o współpracy międzypokoleniowej w biznesie, integracji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, różnicach płci wśród załogi czy zrównoważonym rozwoju.

Marcin JEDNORAŁ, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy: - Dla mnie przesłanie tej niesłychanie ciekawej konferencji było oczywiste.  Każdy człowiek w firmie globalnej, dużej czy małej musi czuć się ważny i potrzebny. Wykorzystywanie potencjału i zasobów wszystkich pracowników, uważne słuchanie i wprowadzanie w życie ich pomysłów to podstawa sukcesów i atmosfery w firmie. W relacjach z  pracownikami najważniejszy jest szacunek. Spojrzenie na każdą osobę jako indywidualność, odrzucenie stereotypów i przekonań oznacza przewagę konkurencyjną.

Uczestnicy konferencji podkreślali zgodnie, że  poprzez prowadzenie polityki różnorodności firmy się rozwijają i zwiększają zyski. Są lepiej postrzegane przez pracowników i otoczenie. Doskonale wiedzą to globalne firmy, takie, jak KGHM Polska Miedź.

Podsumowując dzisiejszą konferencję Piotr KARWAN, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź powiedział, że dzięki różnorodności organizacje realizują najwspanialsze projekty. Odmienne charaktery, doświadczenia, osobowości skupione w realizacji wspólnych celów osiągają najlepsze efekty. To, że ludzie są różni i mają różne zdania to fakt, Ajahn Brahm powiedział, że „Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, nie myśli nikt.” Różnorodność to nie problem, nie powinniśmy się jej bać - różnorodność to szansa, którą powinniśmy wykorzystywać budując konkurencyjną firmę czy inną organizację - twierdzi wiceprezes Piotr KARWAN.

Fot. Zbigniew Jakubowski{gallery}galeria/wydarzenia/23-06-22-konferencja-pracodawcow-polska-miedz-fot-zbigniew-jakbowski{/gallery}

Powiązane wpisy