Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bezpłatne opaski dla seniorów dają poczucie bezpieczeństwa

GMINA LUBIN. Pięćdziesięciu schorowanych seniorów z gminy Lubin otrzymuje opaski bezpieczeństwa, które monitorują przez 24 godziny na dobę stan ich zdrowia. To efekt rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, do którego przystąpił samorząd gminy Lubin wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. – Jestem pod dużym wrażeniem zaradności i pomysłowości– mówił Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.- Mam nadzieję, że opaska będzie dodatkowym wsparciem i pomoże w powrocie do sprawności.

Bezpłatne opaski dla seniorów dają poczucie bezpieczeństwa

Edward Hyrczak z Miłoradzic został 47. beneficjentem programu i odebrał dziś z rąk wójta Tadeusza Kielana opaskę bezpieczeństwa. Przez całą dobę będzie monitorowała stan jego zdrowia, a przypadku problemów zdrowotnych gwarantuje natychmiastowy kontakt z ratownikiem medycznym.

– Żeby opaska zdała egzamin należy ją nosić 24 godziny na dobę. Monitoruje m.in. ciśnienie i saturację, ma także detektor upadku. W sytuacjach kryzysowych, poprzez wbudowany w nią głośnik i mikrofon, z seniorem kontaktuje się ratownik medyczny – wyjaśnia Marta Kucab z GOPS. – Najlepiej sprawdza się gdy jest założona dwa-trzy centymetry nad nadgarstkiem. Powinna być ściągana wyłącznie w czasie mycia i ładowania. Akumulator wytrzymuje około 48 godzin.

– Ja w nocy nie lubię mieć niczego na ręce, ale mam nadzieję, że się przyzwyczaję – mówił uśmiechnięty Edward Herejczak.

Radości z dostarczenia opaski nie ukrywała jego żona.

– Teraz cały czas czuwam nad mężem, nie mogę go zostawić samego i pojechać na przykład na zakupy. Jak jestem w ogródku, to też regularnie sprawdzam czy wszystko jest w porządku – mówi Krystyna Herejczak.- Trzy lata temu mąż powiedział, że drętwieje mu lewe ramię, chwile później skarżył się na ból w lewej nodze. Natychmiast zadzwoniłam na pogotowie, okazało się, że to udar.

Interwencja i pomoc lekarska były szybkie, a to przy udarze bardzo ważne. Jednak przez długi czas pan Edward miał zupełny bezwład połowy ciała. Systematyczna rehabilitacja pomaga, choć wcześniejsze wielomiesięczne obostrzenia covidowe jej nie ułatwiały. Dlatego mieszkaniec Miłoradzic podpatrując sprzęty na rehabilitacji, we własnym blaszanym garażu przygotował sobie miejsce do ćwiczeń.

Rządowy programu „Korpus Wsparcia Seniorów” oferuje seniorom bezpłatny dostęp do opasek bezpieczeństwa, połączonych z telecentrum medycznym, obsługiwanym przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. Opaski są proste w obsłudze, posiadają tylko jeden przycisk- przycisk bezpieczeństwa SOS. Poza przyciskiem SOS wyposażone są w następujące funkcje:

detektor upadku,
czujnik zdjęcia opaski,
lokalizator GPS,
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

– Program jest skierowany do wszystkich seniorów w wieku 65+ z gminy Lubin, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia – wyjaśnia Mariola Jaszczak, dyrektor GOPS w Lubinie. – Do końca roku ten projekt jest bezpłatny dla użytkowników. Mamy nadzieję, że będzie kontynuowany w roku przyszłym, jeśli nie, to też znajdziemy sposób żeby osoby wymagające takiego wsparcia mogły z niego korzystać.

W projekcie bierze udział 50 seniorów z naszej gminy. O przyznaniu opaski usługi teleopieki decydował stan zdrowia oraz kolejność zgłoszeń. W praktyce okazało się, że również zasięg, bowiem opaska korzysta z systemów łączności telefonii komórkowej.

Powiązane wpisy