Młodzi, zdolni jadą z KGHM do Doliny Krzemowej (FOTO)
LUBIN. Trzech uczniów ze szkół patronackich KGHM z Zagłębia Miedziowego pojedzie na przełomie września i pażdziernika na tygodniowy staż do Doliny Krzemowej, światowego centrum najbardziej zaawansowanych technologii w Stanach Zjednoczonych. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs ogłoszony przez miedziową spółkę „Kompetentny w świat”. Szczęśliwcy lub - trafniej będzie- najbardziej kompetnymi z kompetentnych to: Krystian Ranosz z Zespołu Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie, Konrad Jasiński z Zespołu Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie i Cezary Buczyński z Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie. - Młodzi, zdolni chcący się rozwijać, chcący się uczyć, chcący inwestować w siebie jadą do Doliny Krzemowej,miejsca bardzo ciekawego. Dolina Krzemowa to kolebka innowacyjności świata. Wszystkie największe na świecie firmy, firmy nadające tempo światowej gospdoarce mają tam swoje siedziby więc uznaliśmy , że to bardzo dobre miejsce aby młodzi ludzie zobaczyi to miejsce - mówił Antoni BUGAJCZUK, wiceprezes zarządu KGHM ds. rozwoju. - Firma jest na tyle duża, jest rotacja kadrowa bo część pracowników przechodiz na emeryturę więc nie boimy się wykwalifikowanych osób, absolwentów szkół, którzy się do nas zgłaszają. Zasoby rudy miedzi oceniane sa na 50 lat więc musimy nieustannie myśleć perspektywicznie o kadrach KGHM. Musimy odmładzać kadrę, musimy pozyskiwać kadrę coraz bardziej wykwalifikowaną... Powiem krótko: młodzież z Zagłębia Miedziowego, młodzież ze szkół patronackich KGHM odwiedzi siedziby elitarnych spółek.
Dodajmy, uczestnicy konkursu „Kompetentny w świat” przygotowali krótkie filmiki z autoprezentacją. Komisja oceniająca oprócz multimedialnego „pomysłu na siebie” brała też pod uwagę wyniki w nauce uczniów oraz aktywność podczas praktyk zawodowych realizowanych w oddziałach KGHM.
KGHM rozwija i buduje szkolnictwo branżowe w Zagłębiu Miedziowym. Programem „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej” objętych jest 9 szkół w regionie. Miedziowy gigant oferuje praktyczną naukę zawodu oraz wiedzę dotyczącą najnowszych osiągnięć przemysłu wydobywczego, hutniczego czy metalurgicznego. Proponowane kierunki znajdują się na ministerialnej liście najbardziej potrzebnych zawodów w Polsce.
- Cały ten program idzie w kierunku nie tylko związanym z górnictwem i hutnictwem, i nie tylko związanym ze średnimi szkołami, choć na nich nam najbardziej zależy i na zawodowych szkołach, i do tego też namawia nas Ministerstwo. Będziemy z tym programem schodzić na poziom szkół zawodowych i rozszerzać go poza górnictwo i hutnictwo. - mówiła Magdalena WRÓBEL, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A. - Projekt będziemy rozwijać w kierunku technologicznym np. brakuje nam zawodów nowoczesnych IT. COPI, które jest naszym oddziałem, będzie wraz z nami mocno rozwijać współpracę w tym obszarze ze szkołami .
Zdradźmy, ze KGHM monitoruje drogę rozwoju zawodowego absolwentów szkół objętych patronatem miedziowej firmy i już 200 młodych absolwentów podjęło pracę w oddziałach KGHM.
- Jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać konkurs. Poza wynikami w nauce trzeba było mieć pomysł na "sprzedanie siebie". Cieszę się, że jurorom spodobało się to co przygotowałem. Nauczyciele mnie i kolegów motywowali do wzięcia udziału w tym konkursie . Jedna z moich życiowych opcji jest praca w KGHM, niekoniecznie pod ziemią. Na praktykach bylem w ZWR i bardzo mi się ta praca spodobała więc chciałbym w przyszłości tam podjąć pracę - mówił Krystian Ranosz z Zespołu Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie.
Dodajmy, że do Doliny Krzemowej pojedzie elitarna grupa 50 młodych ludzi z całej Polski . Uczniowie, zdobywający wiedzę w klasach patronackich, mogą liczyć na wsparcie KGHM. Spółka oferuje stypendia, warsztaty, praktyki i wizyty w oddziałach KGHM oraz dostęp do materiałów dydaktycznych.
Fot. Zbigniew Jakubowski
{gallery}galeria/wydarzenia/20-07-22-kompetentni-kghm-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}