Ścinawa podziękowała za plony (FOTO)
ŚCINAWA. Rolnicy i mieszkańcy gminy Ścinawa już podziękowali za tegoroczne plony. Odbyły się tam uroczyste Dożynki Gminne. - Burmistrz miasta i gminy Krystian KOSZTYŁA podziękował rolnikom za ich trud, ciężką pracę, a także za chleb, który jest symbolem dostatku i obfitości, za umiłowanie do ziemi i patriotyzmu, polską gościnność i kulturę. - W dniu Święta Plonów z wdzięcznością chylę przed wami czoło, dziękując za chleb codzienny i wszystkie produkty ofiarowane nam wszystkim- mówił burmistrz Krystian KOSZTYŁA.- Zawdzięczamy to waszej ciężkiej pracy, jestem świadomy trudu i wielu poświęceń. W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców gminy dziś oddaję wam należny szacunek i dziękuję z całego serca. Wiem, że wasza praca jest uzależniona od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych i sytuacji gospodarczej kraju. Ale też wiem, że troskliwe i doświadczone oko gospodarz czuwa nad tym, aby zebrać jak najobfitszy plon. Doskonałym przykładem na dzisiejsze święto są przepiękne dożynkowe wieńce dziękczynne Waszej pracy. Każdy rok w rolnictwie jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najobfitsze plony. Życzę wam wszystkim, aby chleba w waszych domach zawsze było pod dostatkiem. Szanujemy go i szanujemy tych, dzięki którym go mamy. Życzę wam i waszym rodzinom, aby najbliższy rok przyniósł wiele radości oraz satysfakcji z wykonanej pracy, aby zdrowie nam wszystkim dopisywało i wszelka pomyślność nas nie opuszczała. Życzę rolnikom zdrowia, godnych warunków do życia i pracy.
Uroczystości dożynkowe po raz pierwszy dobyły się na ścinawskim Rynku. Symbolicznie otwarty podczas Święta Plonów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła tradycyjna dziękczynna msza święta odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie. Celebrujący nabożeństwo proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej z Tymowej ksiądz Zbigniew BUŁA mówił: - Kiedy 27 lat temu po raz pierwszy brałem udział w dożynkach w Ścinawie to w kościele nie można było pomieścić wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa. A dzisiaj w kościele jest...pusto.
Słowa duchownego zaangażowanego w życie gminy były bolesne ale...prawdziwe. Do konkursu wieńców dożynkowych stanęły zaledwie 4 sołectwa na 19 w gminie( mimo finansowej zachęty ze strony Centrum Kultury i Sportu w Ścinawie) co nie najlepiej świadczy o mieszkańcach rolniczej gminy. Dodajmy, że spośród zalewie czterech pięknych wieńców dożynkowych jury najwyżej oceniało wieniec sołectwa Dłużyce...
Po nabożeństwie starostowie dożynek, w tym roku byli to: Edwarda ZDOBYLAK sołtys wsi Dłuźyce i Józef SOWIECKI sołtys wsi Wielowieś, poprowadzili barwny korowód na ścinawski Rynek, gdzie odbyła się dalsza część tegorocznego święta plonów. Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej rozpoczął występy artystyczne na scenie prezentując w tzw. obrzędzie chleba cały proces jego powstawania, począwszy od przygotowania pola, poprzez wysiew ziarna, żniwa a na wypieku kołacza skończywszy. Zgodnie ze zwyczajem starostowie dożynek przekazali chleb wypiekany z mąki przygotowanej ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych zbiorów burmistrzowi Ścinawy Krystianowi KOSZTYLE.
Następnie burmistrz Ścinawy wspólnie z Tymoteuszem MYRDĄ członkiem zarządu Województwa Dolnoślaskiego, Władysławem SIWAKIEM, wicestarostą lubińskim, Jadwigą MUSIAŁ- przewodniczącą rady Powiatu Lubińskiego, Dominiką CHOMONT-PARZYŃSKĄ, wiceprzewodniczącą Rady i Moniką ŻOGALSKĄ, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i Gminy Ścinawa radni podzielili się chlebem z gośćmi i zgromadzonymi mieszkańcami.
Fot. Zbigniew Jakubowski
{gallery}galeria/wydarzenia/20-08-22-dozynki-scinawa-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}