Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Elektrownia atomowa powstanie w Ścinawie?

DOLNY ŚLĄSK. Podczas odbywającego się w Karpaczu 29. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm Tymoteusz MYRDA, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego zaproponował aby elektrownia atomowa powstała w...Ścinawie. Kilka dni temu T.Myrda infomował, że wobec planów rządu polskiego, który chce w Polsce we współpracy z USA( lub Koreą Płd) wybudować trzy elektrownie atomowe, powinno się lobbować aby taka elektrownia powstała na Dolnym Sląsku ! Okazuje się, że Tymoteusz Myrda ma na myśli Ścinawę nad Odrą.

Elektrownia atomowa powstanie w Ścinawie?

Jeszcze nie tak dawno plany budowy w Polsce elektrowni atomowej nosiły znamiona science fiction. Kryzys energetyczny sprawił, że rząd premiera M.Morawickiego obudził się z atmowego letargu zapowiadając, że w Polsce powstaną co najmniej trzy elektrownie atomowe. Ta pierwsza miałaby powstać w Pątnowie w konińskiem. Lokalizacje dwóch kolejnych stoją pod znakiem zapytania.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

Krystian KOSZTYŁA, burmistrz Ścinawy spokojnie podchodzi do zapowiedzi Tymoteusza MYRDY. - Nie chciałbym tego komentować bo oficjalnie nic nie wiem, podobnie jak pewnie nikt w Ścinawie. To gdzie powstanie elektronia atomowa leży w kompetencjach rządu a nie w kompetencjach samorządu dolnoślaskiego, którego przedstawicielem jest Tymoteusz Myrda. Wszystkie plany mają to do siebie, że najczęściej pozostają w sferze planów. Przypomnę, że przed laty na bazie planowanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego miała powstać elektrownia węglowa w Jurczu w gminie Ścinawa. I jak wiemy nie wbito w ziemię nawet łopaty. Dlatego spokojnie podchodzę do pomysłu Tymoteusza Myrdy. Argument, że gmina Ścinawa to świetna lokalizacja dla elektrowni atomowej bo jest dostęp do wody z Odry to zdecydowanie za mało aby być na "tak".

Powiązane wpisy