Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dwa śmigłowce KGHM atrakcją Muzeum Ratownictwa w Krakowie

LUBIN. Niezwykła darowizna Fundacji KGHM Polska Miedź wzbogaciła zbiory Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Placówka otrzymała właśnie… dwa śmigłowce, które wcześnie pracowały w oddziale KGHM, Zakład Hydrotechniczny. Już w najbliższym czasie będą je mogli oglądać zwiedzający oddział w Tomaszowicach koło Krakowa.

Dwa śmigłowce KGHM atrakcją Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Muzeum pokazuje historię pionierskich prób stworzenia nowoczesnego systemu ratownictwa na ziemiach polskich już od XIX. To również miejsce na upamiętnienie ludzi i ich zasług - również tych, którzy oddali swoje życie ratując innych – ratowników, strażaków, pilotów etc.

Śmigłowce przekazane przez Fundację pracowały w KGHM do 2016 roku. Maszyny służyły do patrolowania nabrzeża w Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. Kosztowną eksploatację maszyn zastąpiły nowoczesne technologie. Niepotrzebne już maszyny były „zaparkowane” na placu pompowni zakładu w Tarnówku. Teraz śmigłowce w sposób symboliczny ponownie „wracają do służby”. Będą służyć w propagowaniu historii polskiego lotnictwa sanitarnego.

Przed przejęciem maszyn przez KGHM, śmigłowce były m.in. wykorzystywane do akcji ratowniczych. Jeden ze śmigłowców jest nadal sprawny technicznie. Muzeum Ratownictwa w Krakowie chce stworzyć pierwsze w Polsce Muzeum Śmigłowców. Maszyny przekazane przez KGHM będą eksponatami w nowopowstającej placówce.

Powiązane wpisy