MCKK i KGHM szkolą młodzież
LUBIN. Fundacja KGHM Polska Miedź realizuje projekt „Droga do fachu”, w ramach którego w szkoleniu bierze udział 40 wychowanków zakładu poprawczego w Głogowie. Młodzi ludzie kształcą się w kilku zawodach: spawacza, kucharza, kelnera czy też ogrodnika. Dzięki programowi młodzi ludzie mają szansę uniknąć wykluczenia zawodowego. Jedną z jednostek współrealizujących projekt jest MCKK w Lubinie.
Projekt „Droga do fachu” finansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź dotyczy szkolenia dla 40 osób z zakładu poprawczego w Głogowie.
- Program działa edukacyjne na kilku obszarach, a skierowany jest przede wszystkim do osób, które zagrożone są wykluczeniem. Mowa tu o osobach, które mają ciężką sytuację materialną, które znajdują się w zakładzie poprawczym czy współpracują z stowarzyszeniem „Otwarte drzwi” i nie mają szans na realną edukację. Pomysł się pojawił kilka miesięcy temu kiedy zgłosiła się do nas pani Anna Mazurkiewicz ze stowarzyszenia „Otwarte drzwi” i zaproponowała żeby znaleźć takie rozwiązanie, które połączy naukę umiejętności miękkich z nauką umiejętności twardych, czyli zdobyciem konkretnego zawodu. Zastanawialiśmy się jakie mogą być to umiejętności, które przydadzą im się później na rynku pracy, żeby też sprawiły, że będą konkurencyjni. Powstała idea kształcenia ich w kilku zawodach, przede wszystkim technicznych np. spawalnictwo, w gastronomii i tu mówimy o kelnerach i kucharzach oraz w ogrodnictwie. Podzielone zajęcia wystartowały na przełomie października i listopada. Kurs potrwa do czerwca i kształci prawie 40 osób w kilku obszarach, w zawodach, ale i też umiejętności miękkich – wyjaśnia Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku KGHM Polska Miedź S.A.
Realizacją projektu w zakresie zawodu spawacza zajmuje się Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie.
- Nasze regionalne centrum szkoleń spawalniczychy i operatorskich jest na Dolnym Śląskim jednym z lepszych. Mamy tutaj 8 stanowisk MAG, 10 do spawania elektrodą otuloną, 6 do spawania TIG i MIG oraz posiadamy też możliwości szkolenia 10 spawaczy w metodach gazowych. Myślę, że tutaj naprawdę się nauczą . Mamy na tyle dobre zaplecze techniczne, że przygotowujemy te próbki. Sami je obrabiamy i łamiemy. Mamy dosyć dużą ilość próbek i środkó zużywalnych. Nie oszczędzamy na uczniach. U nas każdy, kto przyjdzie, nauczy się. Możemy się poszczycić świetną spawalnią - wyjaśnia Andrzej Przytuła, kierownik działu szkoleń zawodowych MCKK w Lubinie.