Wyjątkowa rocznica w KGHM: 55 lat temu wyprodukowano pierwszy koncentrat miedzi.
LUBIN. Pierwszy w historii KGHM koncentrat miedzi wyprodukowano 55 lat temu. 15 lutego 1968 roku z taśm ówczesnego Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Lubinie (obecnie ZWR Rejon Lubin) zjechał koncentrat.
Wzbogacanie rudy miedzi to proces mechanicznej przeróbki, dzięki któremu można efektywnie przetworzyć wydobywaną rudę. W jego wyniku otrzymywany jest koncentrat o takiej zawartości miedzi, która umożliwia jego przeróbkę w hucie. Obecnie w trzech trzech zakładach wzbogacania rud produkuje się rocznie około 2 mln ton koncentratu o średniej zawartości około 22,5% miedzi. W każdym z nich są stosowane te same operacje i procesy: przesiewanie i kruszenie, mielenie i klasyfikacja, flotacja oraz zagęszczanie, filtracja i suszenie. Stosowana w Oddziale Zakłady Wzbogacania Rud technologia pozwala na bardzo skuteczny odzysk miedzi, srebra i innych pierwiastków z wydobytego urobku.
Działające przy KGHM Zakłady Wzbogacania Rud są w stanie każdego roku przerobić ponad 32 mln ton urobku.
W tym roku Oddział Zakłady Wzbogacania Rud obchodzą jubileusz 25-lecia, ale ich historia sięga początków Zagłębia Miedziowego na Dolnym Śląsku. Zagospodarowanie nowo odkrytego złoża wymagało specjalistycznej wiedzy i technologii. Pionierzy Polskiej Miedzi praktycznie od podstaw zaprojektowali i wybudowali kompleks wydobywczo – przeróbczy.
Pierwszy Zakład Przeróbki Mechanicznej powstał w 1968 roku przy kopalni Lubin. To tam przeróbkarze zweryfikowali badania naukowe w produkcji przemysłowej. Doświadczenie zdobyte w tych latach pozwoliło na budowę następnych zakładów. W 1969 r. uruchomiono przeróbkę usytuowaną przy kopalni Polkowice, zaś w 1974 r. roku uruchomiono najmłodszy i zarazem największy zakład przeróbki rud przy kopalni Rudna.