Marszałkowie, prezydenci, wójtowie i burmistrzowie w Lubinie (FOTO)
LUBIN. Dolnośląski Konwent Samorządowców pod hasłem "Samorząd XXI wieku" skupił w Lubinie blisko 160 samorządowców. Obecni są: marszałek województwa, organizator, czyli prezydent Lubina, wielu wójtów i burmistrzów nie tylko z okolicznych gmin. W CK Muza trwa wymiana doświadczeń i uwag na temat zadań samorządów.
W lubińskiej Muzie trwa spotkanie samorządowców. Obecni są przedstawiciele rządu, ale też samorządowcy ze szczebla wojewódzkiego.
- Frekwencja mówi sama za siebie. Takie spotkania to po pierwsze wymiana doświadczeń., a po drugie konsolidacja wokół określonych celów. Samorząd jest olbrzymią wartością, która sprawdziła się przy transformacji, jaką przeszliśmy przez 25 lat. wymagane są pewne zmiany., dziś chcemy powiedzieć i o roli samorządów, ale też o tym, że nie może być w nieskończoność tak, że samorządom przerzuca się nowe zadania, a zapomina się, że te zadania kosztują. Jeżeli mamy realizować potrzeby naszych mieszkańców, to musimy mieć na to środki. W codziennym zaganianiu musimy mieć też chwilę, by podzielić się doświadczeniami. Takie jest to spotkanie - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. - Mówimy też o programie 500+. Nawet najpiękniejszy program jeżeli nie ma zabezpieczenia finansowego, zaczyna kuleć. Pretensje zawsze będą do tego, kto to wykonuje. Większość samorządów jest zadłużona i nie ma środków, by pożyczać i realizować zadanie, a potem czekać na zwrot dotacji. Są też niepokojące sygnały, które idą z Ministerstwa Edukacji - "powinniście dokładać" - przecież samorządy i tak dokładają i to olbrzymie pieniądze do niewystarczającej subwencji. Słyszymy też, że to samorządy powiatowe, wojewódzkie, a nawet gminne, będą wykonywały programy zdrowotne. Więc znowu jest próba przerzucenia ciężaru leczenia, tego, za co odpowiedzialne jest państwo i NFZ na samorządy - wymienia problemy Marszałek Przybylski.
- Idea tego spotkania jest tradycyjna. Chodzi o to, by przedstawić pewne stanowiska i je wypracować jeśli chodzi o stosunek samorządów do tego, co się dzieje w rządzie. Liczymy też że rząd nam przedstawi swoje propozycje, jeśli chodzi o politykę innowacyjności, bo wiemy, że rozdanie w kwestii środków unijnych ma być rozdaniem pod kątem stref gospodarczych które powinny być wyposażone w nowe instrumenty, czyli poszukiwanie inwestorów technologie innowacyjne. Chcemy to usłyszeć od wicepremiera, który nam zakreśli daty rozpoczęcia tych procesów. Lubin jest tym szczególnie zainteresowany, bo przygotowujemy dużą strefę ponad 5000 hektarów. To dla nas sedno zmian najbliższych zmian - mówił Robert Raczyński, prezydent Lubina.{gallery}galeria/wydarzenia/01.06.16_Konwent_Samorzadowcow_Lubin_fot_ Marzena_Machniak{/gallery}