Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pasjonaci sportu i historii z wizytą w Chocianowie

LUBIN. „Bez przeszłości nie ma przyszłości”. Taką dewizą posługują się Przyjaciele Historii, grupa pasjonatów, historyków, sportowców, członków organizacji, których celem jest dbanie o dziedzictwo II RP. 17 czerwca w Parku Leśnym, organizują wielkie historyczno-sportowe wydarzenie, podczas którego odtworzą między innymi mecz Polska-Węgry z 1921, a także walkę Tadeusza „Teddyego” Pietrzykowskiego.

Wykorzystując każdą  się okazję członkowie Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej z Lubina promują czynnie wydarzenie, które organizują. Taką okazją był 13. Bieg Borów Dolnośląskich. W Chocianowie wcielili się w rolę piłkarza Ludwika Gintela( Marcin BIENIEK), lekkoatlety Janusza Kusocińskiego( Robert KAPIEC) oraz pięściarza Antoniego Czortka( Mariusz BABICZ).

Pasjonaci sportu i historii z wizytą w Chocianowie

Przypomnijmy, że pielęgnujący historię pionierów polskiego sportu wpadli na pomysł, aby zorganizować wydarzenie, podczas którego będzie można zobaczyć inscenizacje wielu dyscyplin jak lekkoatletyka, boks czy piłka nożna.

- Wszystko rodem z II RP. Zależy nam na tym, aby pamięć o pionierach sportu była wieczna, aby jak to podkreśla trener Stanisław Gładysz – nie była zapomniana. To dzięki reprezentacji Polski na czele z Wacławem Kucharem czy Ludwikiem Gintelem mieliśmy narodziny kadry biało-czerwonych piłkarzy, a zespół Feliksa Stamma pokazywał, że boks w Polsce jest wiodącym sportem. Lekkoatleci jak Janusz Kusociński czy Halina Konopacka bili rekordy życiowe, a na igrzyskach olimpijskich dumnie reprezentowali rodaków i swój kraj. Nie wolno nam o tym zapominać, a wręcz należy przekazywać następnym pokoleniom – podkreśla Mariusz Babicz, prezes Stowarzyszenia Boks Lubin i członek Rodzinnej Grupy REKO, organizator Sportowego Powrotu do Przeszłości.

Ich wizyta w Chocianowie w sportowych strojach z tamtej epoki wzbudzała powszechne zainteresowanie. Robert KAPIEC w doborowym towarzystwie w biegu zajął 22 miejsce. Pasjonaci spotu i historii nie zapomnieli złożyć kwiatów na grobie legendarnego Włodzimierza CHOMICZA autorowi pierwszej strzelonej bramki na Ziemiach polskich oraz na chocianowskim Rynki oddali hołd Marszalkowi Józefowi Piłsudskiemu.

A już w niedzielny poranek (godzina 10.00) w Parku Leśnym w Lubinie otwarty trening retrofutbiistów w scenerii pamiętnego meczu Węgry -Polska. To tak na podrasowanie apetytu przed 17 i 18 czerwca i wielka sportową rekonstrukcją w Lubinie.

Powiązane wpisy