Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

KGHM z Listkiem CSR POLITYKI wśród polskich liderów ESG

LUBIN.  KGHM Polska Miedź S.A. została doceniona za trwałe i systemowe działania „Białym Listkiem” CSR POLITYKI. Te zaszczytne wyróżnienia przyznawane są za wdrażanie najistotniejszych kategorii zarządczych rekomendowanych przez normę ISO 26000. Oceniane były np. praktyki z zakresu pracy, system zarządzania wpływem środowiskowym, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

KGHM z Listkiem CSR POLITYKI wśród polskich liderów ESG

ZRÓWNOWAŻONY KGHM

Zgodnie z przyjętą strategią, KGHM w swoich działaniach koncentruje się m.in. wokół idei zrównoważonego rozwoju oraz troski na rzecz ochrony środowiska i klimatu – w celu zarówno zapobiegania zmianom klimatu, jak i skutecznej adaptacji do zmian klimatycznych. Ma to odzwierciedlenie w realizowanych działaniach oraz w przyjmowanych wewnętrznych aktach normatywnych, np. Polityce Klimatycznej czy Polityce Praw Człowieka. W minionym roku każda z inicjatyw strategicznych spółki została poddana dodatkowej ocenie. Zbadano wpływ w kategoriach negatywny, neutralny lub pozytywny: na emisje GHG (Greenhouse gas) Zakresu 1 i 2, na wizerunek ESG w podziale na trzy kategorie: środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny, wpływ na mitygację zagrożeń oraz wsparcie szans klimatycznych według Rekomendacji TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures). Ponadto KGHM Polska Miedź S.A. wprowadza szereg innych zmian organizacyjnych i procesowych m.in. w obszarach dotyczących ładu korporacyjnego.

POLSKA MIEDŹ DLA ROZWOJU SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Spółka prowadzi także aktywny dialog z lokalnymi społecznościami, którego rezultatem są liczne działania na rzecz rozwoju mieszkańców i terenów, na których funkcjonuje. Od lat prowadzi programy CSR- m.in. EKO-zdrowie, dzięki któremu mieszkańcy Zagłębia Miedziowego biorą udział w bezpłatnych zajęciach nordic walking lub lekcjach pływania. Polska Miedź sponsoruje także ogólnopolskie, regionalne i lokalne instytucje kultury, kluby sportowe oraz wydarzenia rekreacyjne i prozdrowotne. KGHM dofinansowuje także realizację programów prorodzinnych wspierających kompetencje rodzicielskie i wychowawcze rodziców, nauczycieli i opiekunów tj. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, Program Wzmacniania Rodziny, czy warsztaty pn.: „Rzeczywistość osób ze spektrum autyzmu”. Spółka bierze również udział w ogólnopolskiej akcji: „Dwie godziny dla rodziny”, ale też zachęca samorządy do udziału w edukacyjnych programach profilaktycznych m.in.: Archipelag Skarbów, Gwiazda Mocy czy Leader100. Z wszystkich tych działań skorzystało dotychczas już ok. 40 000 tys. beneficjentów.

Do działań KGHM w ramach CSR należy także kampania Mie(dź) Rodzinę, w ramach której wspólnie z samorządami Zagłębia Miedziowego promowane jest rodzicielstwo zastępcze. W miedziowej spółce realizowany jest także - wielokrotnie nagradzany - program „CUdowni rodzice”. W jego ramach, z okazji urodzenia dziecka, pracownikom przekazywane są gratulacje oraz prezenty dla rodziców i maluchów m.in. ubranka dla maluszków, miedziane zawieszki, misie.

W KGHM prężnie działa także wolontariat pracowniczy. Tylko w tym roku wolontariusze KGHM wzięli udział w kilkudziesięciu akcjach pomocowych. Przykładem może być sadzenie lasów, kwiatów i krzewów, zbiórki krwi, sprzątanie terenów rekreacyjnych, czy akcja charytatywna „Pączek ze Szlachetnym Nadzieniem”, dzięki której w 2023 r. udało się zebrać wśród pracowników spółki ponad 143 tys. zł.

O RANKINGU

Tygodnik „Polityka” we współpracy z firmą doradczą Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz 12 wyróżnili polskich liderów ESG. To jedna z najstarszych tego typu inicjatyw na rynku. Nagrody przyznawane są przedsiębiorstwom, które w swojej działalności, oprócz aspektów ekonomicznych, kładą nacisk na tematy społeczne i środowiskowe, skutecznie nimi zarządzając. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę i jej nie tylko rynkowe konsekwencje oceniono także zaangażowanie firm na rzecz Ukraińców i Ukrainy oraz wskazano główne bariery związane z tymi działaniami i pomocą. W tegorocznej edycji zestawienia rozpatrzono 127 zgłoszeń, 104 firmy zdobyły wyróżnienia.

Powiązane wpisy