ZG Run zaprasza na bieg upamiętniający powstańców
LUBIN. Na początku była to inicjatywa, w której Tomasz Niwisiewicz z ZG Run wraz z grupą kilku przyjaciół/biegaczy, chciał uczcić na sportowo pamięć walczących o wolność Warszawy i całego kraju rodaków. Z czasem wydarzenie rozrosło się i obecnie ściąga do Lubina ludzi z całego województwa.
„I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, i poczułeś, jak się czai w dźwięku minut – zło. Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?". Fragment z dzieła „Liryki najpiękniejsze” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w mocny i prawdziwy sposób ukazuje świat, w jakim przyszło żyć pokoleniu Kolumbów. Młodym ludziom/powstańcom warszawskim, którzy w dużej mierze nie doczekali wolnej Polski, dokładnie tak, jak i wyżej wspomniany autor utworu. Zginął 4 sierpnia 1944 roku broniąc swoich idei. W walkach powstańczych poległa także jego żona – Barbara Drapczyńska.
„Bieg o godzinie W”, jaki organizowany jest 1 sierpnia w Polsce, ale i na świecie przez amerykańską czy angielską Polonię, ma właśnie przede wszystkim zadbać o pamięć rodaków, którzy walczyli za swoje wartości, język, polskość i odzyskanie niepodległości. W Lubinie, od sześciu lat Tomasz Niwisiewicz walczy o ta ideę. Ramię w ramię z biegaczem/pasjonatą robi to coraz więcej osób. Alejami Parku Leśnego w 2022 roku przebiegło ponad 170 kobiet, dzieci i mężczyzn.
- Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich braci i siostry Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, z całego Zagłębia Miedziowego na wyjątkowe wydarzenie, jakim jest szósty Bieg o godzinie W. Odbędzie się on 1 sierpnia o godzinie 17.00, kiedy cała Polska stanie ramię w ramię i uczci pamięć rodaków walczących w 1944 roku z niemieckim okupantem. My, ruszymy z biało-czerwonymi opaskami na ręce. Jeżeli chcesz oddać cześć i pokłon w stronę powstańców warszawskich to gorąco zapraszamy tego dnia do Parku Leśnego w Lubinie. Spędź ten dzień aktywnie i to jeszcze z żywą historią w tle, którą zapewnią historycy/rekonstruktorzy Przyjaciół Historii – podkreśla Tomasz Niwisiewicz, pomysłodawca biegu alejami Parku Leśnego w Lubinie.
Organizator dzieli całą trasę 6km na trzy części. Po każdym jest odpoczynek, moment na uzupełnienie płynów i żywą historię, którą inscenizacjami zapewniają przedstawiciele Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej, Związku Piłsudczyków RP i parkrun, którzy działają pod szyldem Przyjaciół Historii. Ich celem jest przede wszystkim przedstawienie realiów z 1944 roku, pokazaniu uczestnikom biegu jak wyglądało życie w okupowanej Polsce i choć w małym stopniu poczuć to samo, co czuli nasi rodacy, każdego dnia bojąc się o życie swoje i bliskich.