Gmina Lubin przystąpiła do Klastra Energii
GMINA LUBIN. Po tym jak rada gminy Lubin wyraziła na to zgodę, wójt Tadeusz Kielan podpisał porozumienie w sprawie przystąpienia naszego samorządu do Klastra Energii, który obejmuje obszar powiatu lubińskiego. Jego głównym celem jest skoordynowanie i uruchomienie nowych źródeł energii odnawialnej.
Inicjatorem oraz koordynatorem Lubińskiego Klastra Energii jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „TERMAL” S.A. w Lubinie. Umowę z wójtem w tej sprawie podpisał dr Adam Węgrzyn dyrektor zarządzający Klastra. Powołano go z kilku bardzo istotnych powodów. - Cały świat idzie w kierunku, aby z globalnych sieci energetycznych przejść w lokalne społeczności. Chodzi o samowystarczalność energetyczną na danym obszarze - powiedział Tadeusz KIELAN, wójt gminy Lubin. . Dodał, że obecna perspektywa unijna skupia się na synergii potencjałów. - Warunkiem w uzyskaniu dofinansowania na działania zmierzające do obniżenia cen zużycia energii jest aplikowanie w klastrze. Dlatego nasza gmina przystąpiła do tego projektu. - dodał Tadeusz KIELAN..
Obszar naszego powiatu jest obecnie zasilany głównie ciepłem wytwarzanym w wysokoemisyjnych źródłach węglowych, natomiast dostawy realizowane są poprzez nieefektywny system przesyłowy generujący istotne straty sieciowe i coraz większą liczbę awarii.
Aktualne spożytkowanie potencjału odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu jest niewielkie i sprowadza się do produkcji w instalacjach indywidualnych wykorzystujących instalacje solarne i pompy ciepła oraz wykorzystanie biogazu z wysypiska do produkcji energii elektrycznej w silnikach gazowych. Osiągnięcie nowych standardów energetycznych wymaga systemowego działania na wszystkich poziomach i łączy się z kreowaniem rozwiązań oraz konsekwentną ich realizacją w zakresie koniecznych inwestycji, zarówno u wytwórców, dostawców ale również odbiorców energii ciepła.
Istnieje więc pilna konieczność uruchomienia nowych źródeł odnawialnych energii przy wykorzystaniu unijnych i rządowych środków preferencyjnych.
Szczegółowymi celami działalności tego Klastra są:
Wszelkie aktywności na rzecz i w imieniu podmiotów zrzeszonych – spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, przedsiębiorstw prywatnych i publicznych oraz samorządów w zakresie kreowania lokalnych i regionalnych strategii energetycznych;
Wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucja i obrót energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze powiatu lubińskiego;
Stała analiza i wsparcie przy realizacji zadań własnych gminy w zakresie dostaw energii elektrycznej, ciepła i gazu;
Ograniczenie niskiej emisji poprzez wszelkie działania poprawiające efektywność energetyczną;
Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii;
Rozwój odnawialnych źródeł energii;
Edukacja ekologiczna w zakresie efektywności energetycznej i OZE;
Wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energią;
Zwiększenie i racjonalizacja wykorzystania energetycznych zasobów lokalnych;
Współpraca z instytucjami naukowymi oraz prowadzenie działalności B+R+I;
Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego;
Współpraca z innymi klastrami energii oraz Krajową Izbę Klastrów Energii.
Ponadto, w procedurach aplikujących o środki finansowe do funduszy strukturalnych, programów ramowych i innych potencjalnych źródeł finansowania, istnienie Klastra i bycie jego członkiem zapewni lepszą pozycję w rankingu aplikujących wnioskodawców.