Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O zdrowiu psychicznym i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (FOTO)

LUBIN. Organizacja zrzeszająca pracodawców ,w tym spółki  z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź i samorządy Zagłębia Miedziowego nie zwalnia tempa swoich działań. Związek Pracodawców Polska Miedź wspólnie z Zagłębiem Lubin był organizatorem seminarium  poświęconego  dbałości o zdrowie psychiczne, które jest kluczowym narzędziem w naszej efektywności zawodowej. - Omawiamy także korzyści płynące z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz współpracy z podmiotami skupiającymi się na takiej formie zatrudnienia - mówi prezes zarządu ZPPM Marta WISŁOCKA.- Wspólna praca i zaangażowanie przynoszą nie tylko wzrost wydajności, ale również budują bardziej inkludującą i zrównoważoną społeczność biznesową. To kolejne przedsięwzięcia ZPPM zmierzające do wprowadzania dobrych praktyk w zakładach pracy. 

O zdrowiu psychicznym i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (FOTO)

Wiodące zagadnienia kolejnego seminarium zorganizowanego przez ZPPM omówiła Anna Migalska Dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie, psychoterapeuta, logoterapeuta, terapeuta traumy NARM, - Zdrowie psychiczne pracownika, jego nastrój, poczucie wartości jest bardzo ważne dla efektu biznesowego firmy. Jeszcze 10 lat temu nikt się nie przejmował takimi terminami jak „wypalenie zawodowe”, problem z emocjami, a dziś coraz więcej top menadżerów zdaje sobie sprawę, że sukces jego firmy zależy od poczucia zadowolenia z życia jego załogi - przekonywała Anna MIGALSKA.

- Dzisiejszy pracownik to osoba, która life balance wdraża w życie od początku swojej kariery. Chce pracować, najlepiej w elastycznym zakresie godzin, nie zostawać po godzinach, nie pracować w weekendy, mieć wytyczoną ścieżkę kariery. To może być ciężkie do zrozumienia dla pracodawcy, który pamięta pracowników tak zaangażowanych, że gotowi byli dla osiągnięcia sukcesu zaangażować się na 200 procent i odpowiadali na każdy telefon swojego szefa. Dziś pracodawca musi umieć zawrzeć kompromis, znaleźć w sobie pewnego rodzaju tolerancję i nie traktować tego jako niesubordynacji, kiedy pracownik nie przyjdzie interwencyjnie do pracy, nie odbierze telefonu po jej zakończeniu i chce wyjść wcześniej w piątek, bo zaczyna weekend. Co więcej, pracodawca musi zauważać także, że życie osobiste, jego emocje z tym związane i to, co się z nim dzieje ma bezpośredni wpływ na efektywność w pracy. Nieradzenie sobie z emocjami doprowadza do różnego rodzaju uzależnień i nałogów, co też efektywnie wpływa na firmę, w której jest zatrudniony i dlatego zasób wiedzy przekazanej nam i innym pracodawców przez Annę Migalską z pewnością będzie wartością mocno dotatnią przy tworzeniu atmosfery w miejscu pracy - powiedziała Anna MELSKA, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź. 

Z kolei Wojciech Szanduła - Kierownik Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotoryi omówił zalety zatrudniania osób niepełnosprawnych opierając się m.in. o KGHM ZANAM, spółkę mogącą być przykładem tego rodzaju prospołęcznyych praktyk.

- Przyjęcie do pracy osoby z niepełnosprawnością może wydawać się pracodawcy skomplikowane i obarczone dużym ryzykiem przyszłych problemów. Wielu pracodawców jest nieświadomych, że w tym procesie może liczyć na szereg korzyści i ułatwień. Tymczasem zatrudnianie osób niepełnosprawnych może przynieść wiele pozytywnych efektów zarówno dla pracodawcy, jak i dla samej osoby niepełnosprawnej. I za tym przemawiają fakty, liczby, które przytaczam. Niestety nie wykorzystuje się obecnie potencjału osób niepełnosprawnych. A są to osoby niejednokrotnie bardziej doświadczone i bardziej zorganizowane niż osoby pełnosprawne, ponieważ muszą jeszcze pogodzić karierę zawodową ze swoją niepełnosprawnością - mówił Wojciech SZANDUŁA.

Fot. zj

Powiązane wpisy