Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gmina Rudna uczciła Święto Niepodległości (FOTO)

RUDNA. Złożenie kwiatów w Gwizdanowie i Chobieni, uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, biało-czerwony marsz, a później wspólne świętowanie – tak przebiegły w gminie Rudna obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gmina Rudna uczciła Święto Niepodległości (FOTO)

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęło spotkanie przy Pomniku pamięci pierwszych osadników w gminie Rudna i bohaterów Ziemi Trembowelskiej. Wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski, radna Marzena Smulska, sołtys Gwizdanowa Michał Kościelniak wraz z radą sołecką złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Msza św. w intencji ojczyzny odprawiona została w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni. Uroczystej eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Leszek Kowalski.

Potem biało-czerwony korowód przeszedł pod Pomnik ofiar wojen, żołnierzy, więźniów obozów i Sybiraków, gdzie również złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

Wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski mówił o szczególnym znaczeniu odzyskania niepodległości w historii Polski i budowaniu narodowej tożsamości.

– Powiewająca biało-czerwona flaga, obecność mieszkańców gminy Rudna, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, młodzieżowej drużyny pożarniczej, harcerzy, przedstawicieli sołectw naszej gminy, radnych, policji, przedszkolaków, zespołów Roztoka i Sasanka – ten obraz mówi sam za siebie. Wszyscy spotkaliśmy się tutaj, by uczcić Święto Niepodległości, by oddać hołd tym, którzy swoje życie i zdrowie poświęcili po to, byśmy mogli dziś żyć w wolnej Polscy – mówił wójt Adrian Wołkowski.

Szef gminnego samorządu podkreślił, że to dzień wyjątkowy, w którym powinnyśmy świętować powrót Polski na mapę Europy.

– To dzień, w którym możemy cieszyć się z wolności, niepodległości i tego wszystkiego, co w ostatnich latach udało nam się osiągnąć. Pamiętajmy, że my także mamy zadania do wykonania. To praca na rzecz ojczyzny i szacunek do historii, by nie popełniać błędów przeszłości – mówił wójt Adrian WOŁKOWSKI

Uroczystość przy pomniku w Chobieni uświetnił występ przedszkolaków z miejscowego przedszkola.

A potem rozpoczęło się wielkie świętowanie na Pikniku Patriotycznym przy Zamku w Chobieni. Ze sceny rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, a na uczestników czekały pierogi z gęsiną, kiełbaska z ogniska i grzaniec. Był także quest historyczny, tor przeszkód małego żołnierza i strefa kreatywna. Piknik zakończył się koncertem niepodległościowym „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”

Fot. PM

Powiązane wpisy