Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Księginicach powstanie historyczne centrum wystawiennicze!

GMINA LUBIN. Centrum Wystawiennicze Dziedzictwa Kulturowego Dolnego Śląska – ma być naszą perełką i magnesem, integrującym mieszkańców i przyciągającym turystów. Po wielu miesiącach analiz, przygotowań, tworzenia koncepcji i przekonywania do niej decydentów, gmina Lubin podpisała akt notarialny. Gmina Lubin otrzymała tym samym bezpłatnie nieruchomość z budynkiem gospodarczym w Księginicach.

W Księginicach powstanie historyczne centrum wystawiennicze!

Zrujnowana dzisiaj stodoła stanowiąca część dawnego zespołu pałacowo-parkowego i jej otoczenie już za kilka lat zupełnie zmieni oblicze. Cały teren jest pod opieką konserwatora zabytków i do niedawna jego właścicielem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W sierpniu 2021 roku wójt wystąpił do KOWR z prośbą o nieodpłatne przekazanie działki na własność gminy Lubin z przeznaczeniem pod tereny i obiekty wystawiennicze wraz ze ścieżką edukacyjno-kulturową. Teraz doszło do sporządzenia aktu notarialnego , który w imieniu naszego samorządu podpisał sekretarz gminy Bartosz Chojnacki wraz z Maurycym Rakowskim, reprezentującym KOWR.

– Oczyma wyobraźni od dawna widziałem jak to miejsce, w którym zawalił się już częściowo dach, odzyskuje swój blask. We współpracy z konserwatorem zabytków powstanie duże, przestronne ale jednocześnie klimatyczne miejsce, do którego moglibyśmy przenieść wszystkie eksponaty z wystawy obrazującej pierwszych osiedleńców i dodatkowo zaprezentować także dawne maszyny i urządzenia rolnicze – mówi pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia wójt Tadeusz KIELAN. – Wiem, że na realizację tego przedsięwzięcia potrzeba kilkunastu milionów złotych, ale pozyskamy je z zewnętrznych źródeł . Będziemy realizować to przedsięwzięcie etapami, bo jest wiele innych pilnych inwestycji w gminie. Jednak na ten cel od dawna staramy się pozyskać pieniądze na przykład w ramach tzw. ZIT-u. Liczymy na 4,1 mln złotych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dzięki temu Księginice będą przyciągać dzieci, młodzież i turystów. Tam jest nawet ciek wodny, który można wykorzystać do postawienia modeli młyna i wiatraka wodnego. To byłoby atrakcyjne, edukacyjne miejsce na całodniowe wycieczki dla naszych szkół z dodatkowymi atrakcjami na przykład przy wspólnym ognisku.

Projekt koncepcyjny zagospodarowania tego terenu przewiduje m.in.

Adaptację budynku gospodarskiego pod wystawę obiektów określą jako Centrum Wystawiennicze Dziedzictwa Kulturowego Regionu Dolnego śląska,
Utworzenie ścieżki edukacyjno-kulturowej,
Utworzenie miejsc edukacyjnych wraz z elementami małej architektury,
Utwardzenie terenu pod mobilną scenę.
Główny budynek, który wraz z otoczeniem wpisany jest do rejestru zabytków, zostanie poddany adaptacji. Zostanie zachowana elewacja oraz geometria dachu budynku folwarcznego. Wnętrze ma zostać podzielone na trzy części: administracyjno-magazynowo-socjalną, dużą wystawienniczą – 681,5 m kw. oraz ekspozycję małych eksponatów na 131,5 m kw.

– Już dziś nasze gminne świetlice są za małe na organizowanie dużych przedsięwzięć, jak to pokazały choćby grudniowe Tradycje Bożonarodzeniowe. To byłaby bardzo dobra przestrzeń i dobra lokalizacja na koncerty, wystawy, spektakle – dodaje wójt Kielan.

Wnętrze budynku ma zostać projektowane jako industrialne. Ściany wewnętrzne pokrywać będą cegły , a nowopowstałe ściany działowe zostaną pomalowane na biało, aby wyróżnić je od fragmentów historycznych.

Powiązane wpisy