Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

R.Raczyński po raz 7. chce być prezydentem Lubina

LUBIN. Komitet Wyborczy Wyborców Roberta RACZYŃSKIEGO Dumni z Lubina ( pełnomocnik Tymoteusz MYRDA) był jednym z pierwszych zarejestrowanych komitetów przez Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Legnicy . W czwartkowe południe gospodarz Lubina ogłosił, że zamierza ubiegać po raz 7. o urząd Prezydenta Lubina !  Przedstawił swoją wyborcą drużynę, która powalczy o mandaty radny miejskich i powiatowych. Tymoteusz MYRDA będzie otwierał listę do Sejmiku.

R.Raczyński po raz 7. chce być prezydentem Lubina

Bez wątpienia Robert RACZYNSKI jest barwną i kontrowersyjną postacią dolnośląskiej polityki. A jego polityczny scenariusz mógłby posłużyć za scenariusz filmu...

W latach 90. działał w Partii Chrześcijańskich Demokratów i Akcji Wyborczej Solidarność. Od 1990 do 1994 był prezydentem Lubina. Od 1998 do 2002 z ramienia AWS sprawował mandat radnego sejmiku dolnośląskiego.

W 2002 ponownie objął urząd prezydenta Lubina, wygrywając wybory bezpośrednie na tę funkcję. W wyborach samorządowych w 2006 został wybrany na kolejną kadencję w pierwszej turze, kandydując z lokalnego komitetu i uzyskując ponad 65% głosów.

W wyborach w 2010 skutecznie ubiegał się o reelekcję, ponownie wygrywając w I turze. W tych samych wyborach uzyskał także  mandat radnego sejmiku z ramienia komitetu Rafała Dutkiewicza, z którego zrezygnował. W 2014 i 2018 w pierwszej turze wyborów uzyskiwał wybór na kolejne prezydenckie kadencje. W 2018 roku Raczyński dosłownie zdeklasował rywali chcących "wysadzić" go z siodła. Raczyńskiego poparło ponad 17 tysięcy wyborców, co dało mu wygraną w 1 turze. Krzysztof KUBÓW z PiS zdobył poparcie 8467 wyborców, a czwórka pozostałych konkurentów Raczyńskiego łącznie zdobyła poparcie 4 tysięcy wyborców. W 2014 Raczyński wygrał "na luzie" , zdobywając poparcie ponad 70 procent wyborców... I na dodatek do Rady Miasta weszło aż 22 radnych z jego Komitetu Wyborczego..

W 2008 był wśród założycieli stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI (do 2010 będącego częścią Polski XXI), w 2011 przemianowanego na Obywatelski Dolny Śląsk. W wyniku podziału w ODŚ Robert Raczyński w 2014 został liderem nowo powołanego ruchu Bezpartyjni Samorządowcy, który zdobył wówczas 4 mandaty w sejmiku i następnie przekształcił się w ruch ogólnokrajowy.

W wyborach parlamentarnych w 2015 ugrupowanie to, jako JOW Bezpartyjni, zarejestrowało jedynie kilka list. Natomiast w wyborach samorządowych w 2018 zarejestrowało komitet ogólnopolski, zdobywając 15 mandatów w 5 województwach. W grudniu 2020 zarejestrowano związek stowarzyszeń pod nazwą Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy”, Robert Raczyński został przewodniczącym tej organizacji.

W 2023 został zarejestrowany jako lider legnickiej listy BS do Sejmu, jednak wycofał się ze startu przed samym głosowaniem. Do końca powody rezygnacji nie są znane. Jedni przekonywali o problemach zdrowotnych  a jeszcze inni sugerowali że,  tak doświadczony polityk i samorządowiec jak Raczyński, zdał sobie sprawę z nadciągającej porażki BS i wolał "poddać się" przed czasem niż przegrać...

Dziś , podczas briefingu prasowego,  Raczyński zaprezentował także pierwszą inwestycję, do której będzie się przymierzał jako prezydent nowej kadencji. To budowa nowego osiedla „Chrobry”, w okolicach Zalewu Małomickiego. Nazwa nowego osiedla bezpośrednio nawiązuje do Tysiąclecia Państwa Polskiego, które będzie hucznie obchodzone w 2025r...

W kwietniu 2024 roku jednym z rywali Raczyńskiego będzie poseł Koalicji Obywatelskiej, lubinianin - Piotr BORYS. Czy Piotr Borys  będzie w stanie zmienić układ władzy w Lubinie?

Powiązane wpisy