Uroczystości 31 sierpnia w Lubinie
LUBIN. W 44. rocznicę powstania NSZZ Solidarność i 42. rocznicę Zbrodni Lubińskiej spotkamy się w Lubinie. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 31 sierpnia (sobota) o godz. 13:00 Mszą święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Godzinę później, około 14:00 spotykamy się przy Pomniku Pamięci Ofiar Lubina’82, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty.
Program uroczystości 31 sierpnia 2024 roku w Lubinie
12:00 Złożenie kwiatów na grobach śp. Andrzeja Trajkowskiego i śp. Michała Adamowicza na starym cmentarzu w Lubinie
13:00 Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej
14:00 Uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina '82 (Montaż słowno - muzyczny, przemówienie Bartosza Budziaka przewodniczącego Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność", składanie wieńców.
31 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Polski, symbolizująca dwa kluczowe wydarzenia związane z walką o wolność i prawa człowieka.
W 1980 roku tego dnia powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, co stało się kamieniem milowym w dążeniu Polaków do wolności od reżimu komunistycznego. Podpisanie Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej między strajkującymi robotnikami a rządem PRL, było momentem przełomowym, który dał początek NSZZ „Solidarność”. "Solidarność" odegrała kluczową rolę w procesie demokratyzacji Polski i miała znaczący wpływ na upadek komunizmu w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Jednak 31 sierpnia to także dzień tragiczny. W 1982 roku, podczas pokojowej manifestacji w Lubinie upamiętniającej drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej brutalnie zaatakowali protestujących. W wyniku tej agresji zginęli Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a wiele osób zostało rannych. Funkcjonariusze użyli broni palnej, środków chemicznych i pałek szturmowych. Choć odpowiedzialni za tę zbrodnię zostali skazani przez wrocławski sąd w 2007 roku, do dziś nie ustalono tożsamości osób, które bezpośrednio strzelały do manifestujących.
Te wydarzenia, choć różne w swoim charakterze, pozostają na zawsze związane z dążeniem do wolności, godności i sprawiedliwości w Polsce.