IX Gminne Święto Miodu w Rudnej (FOTO)
RUDNA. Stowarzyszenie Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego “RUDNA” zorganizowało IX Gminne Święto Miodu W Rudnej, które odbyło się w gościnnych program Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej.
W wydarzeniu udział wzięli liczni pszczelarze, nie tylko z gminy Rudna. Gminne Święto Miodu rozpoczęła konferencja szkoleniowa poświęconą produktom pszczelim w apiterapii oraz w temacie: jak pozyskać i przechować produkty pszczele, by nie traciły swoich właścicieli zdrowotnych. Oficjalne otwarcie Święta Miodu odbyło się w samo południe z udziałem władz gminy Rudna: wójtem Zbigniewem GRABOWSKIM, jego zastępcą Romanem KUZIAKIEM, nową dyrektor Centrum Kultury Małgorzatą JEREMIEJKO i zaproszonych gości.
Zbigniew SMOŁA, prezes Związku Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego RUDNA podkreślał, że gmina Rudna jest gmina przyjazną dla pszczół... - Chciałbym przypomnieć , że przed pięcioma laty - a więc mamy mały jubileusz - Stowarzyszenie Pszczelarzy Zagłębia Miedziowego Rudna otwarło pszczelą ścieżkę edukacyjną w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej. Ścieżka edukacyjna powstała w ramach realizacji projektu: "Lokalnie dla środowiska i owadów zapylających" który został dofinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Gminę Rudna i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej. I od tego czasu gmina Rudna podejmuje działania w kierunku tego aby być uznawaną za proekologiczną i przyjazną pszczołom. To, że staw osadowy Żelazny Most szkodzi pszczołom to mit lub jak to teraz się określa fake news. Miody produkowane na terenie gminy Rudna cyklicznie poddawane są specjalistycznym badaniom , które nie wykazały żadnych szkodliwych właściwości. Pszczoła jeżeli stwarza się jej odpowiednie warunki adoptuje się w każdym środowisku bez szkody dla produkowanego nektaru.
Samorząd gminny w Rudnej rokrocznie dba o pszczoły w pasiekach znajdujących się na jej obszarze. Polega to m.in. na trosce o higienę w ulach, a to z kolei wpływa korzystnie na kondycję zdrowotną populacji pszczół, minimalizuje liczbę ognisk chorobowych i ogranicza upadki rodzin pszczelich - dodał Zbigniew GRABOWSKI, wójt gminy Rudna. - Będziemy kontynuować te działania w bardzo bliskiej współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy.
Dodajmy, że właśnie w stolicy gminy od tego roku szkolnego odbywa się edukacja w...klasie pszczelarskiej. To trzecia tego rodzaju szkoła w Polsce. Wiedzę teoretyczną i praktyczną w Technikum Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej pobiera 12-ioro uczniów.
- Początkowy nabór do takiej klasy przyniósł efekt w liczbie... 4 chętnych. Myślałam, że ten pomysł i projekt umrze śmiercią naturalna ale ostatecznie zgłosili niebawem kolejni chętni dp zostania technikiem pszczelarstwa. Mam nadzieję, że ministerstwo pozytywnie oceni nasz projekt i klas o takim profilu na stałe zagości w naszej placówce.- mówi Iwona WIŚNIEWSKA, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej.
Dodajmy, że z kolei w Szkole Podstawowej im. Jana Pawla II, w której odbywało się IX Święto Miodu prężnie działa pracownia ekologiczna. Jak widać gmina Rudna staje się gminą ekologiczna i gminą przyjazną pszczołom. Oby tak dalej !