Tadeusz Kielan Honorowym Mistrzem Techniki Zagłębia Miedziowego
GMINA LUBIN. Podczas gali i wręczenia nagród w corocznym konkursie Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego, po raz pierwszy w historii nadano tytuł Honorowego Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego. Otrzymał go wójt Tadeusz Kielan. Była to także niecodzienna okazja do podsumowania zarówno zawodowych, jak i osobistych osiągnięć Tadeusza Kielana.
Decyzję o przyznaniu takiego wyjątkowego wyróżnienia podjęli członkowie zarządu Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego. NOT wywodzi się z bogatej, ponad stuletniej tradycji stowarzyszeniowej Techników Polskich – ludzi ogarniętych ideą postępu i rozwoju naszego kraju. Jego celem jest m.in. reprezentowanie środowiska naukowo-technicznego wobec terenowych organów władzy państwowej, samorządowej oraz organizacji społecznych. To także partnerskie wspieranie rozwoju nauki, techniki i gospodarki oraz tworzenie i realizowanie lokalnych i regionalnych programów rozwoju społeczno-gospodarczego.
Tytuł Honorowego Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego organizacja ta przyznała po raz pierwszy w historii. W uzasadnieniu napisano: „Za całokształt twórczości innowacyjnej oraz organizację muzeum użytkowej kultury materialnej regionu lubińskiego”
– Przyznam, że był to wyjątkowy moment w moim życiu. Jeszcze nigdy nie otrzymałem także tak wielu gratulacji, życzeń i nie usłyszałem tak licznych słów uznania. Bardzo dziękuję Radzie Federacji NOT za to wyjątkowe wyróżnienie. – mówił Tadeusz Kielan, dodając żartobliwie- To były ogromne emocje i dobrze, że nie było w pobliżu ciśnieniomierza, bo odnotowałby rekord.
W czasie gali, podczas której wręczano nagrody laureatom konkursu o Tytuł Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego za rok 2023, przedstawiono w formie prezentacji dorobek zawodowy i osiągnięcia wójta Tadeusza Kielana.
TADEUSZ KIELAN – magister inżynier: budowa dróg, ulic i lotnisk, specjalność inżynieria ruchu drogowego
Urodzony w Lubinie w miesiącu i roku odkrycia złóż miedzi, zatem sam określa się „Dzieckiem Polskiej Miedzi”. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubinem i regionem.
od 1986 roku w Urzędzie Miejskim w Lubinie na stanowisku naczelnika wydziału, początkowo komunikacji a następnie infrastruktury
w latach 2010-2012 piastuje funkcję Starosty Powiatu Lubińskiego
od 2014 roku tj. od trzech kadencji sprawuje funkcję Wójta Gminy Lubin
Tadeusz Kielan Honorowym Mistrzem Techniki Zagłębia MiedziowegoJest organizatorem siedemnastu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych poświęconych drogom, sprawom komunalnym i komunikacji zbiorowej. Jako autor i współautor wielu wniosków przyczynił się do usprawnienia zarządzania drogami miejskimi oraz poprawy funkcjonowania transportu w kraju.
Będąc inicjatorem szeregu przedsięwzięć mających ochronić od zapomnienia przedmioty, zdobycze techniki, a także liczne zabytki przyczynił się powstania stałej wystawy w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin, na której zwiedzający mogą zanurzyć się w historii opowiadanej przez dawne przedmioty i urządzenia techniki.
Jako gospodarz gminy tworzy z wyjątkową troskliwością i konsekwencją dogodne warunki dla życia mieszkańców. Gmina Lubin uznana została w rankingu ogólnopolskim „Gminą dobrą do życia” lokując się w 2022 na II , a w roku 2023 na III miejscu pośród 1800 gmin w Polsce.
Jako wójt zorganizował wiele projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury mieszkaniowej, sportowej, społecznej, ochrony środowiska , modernizacji dróg i ulic oraz oświetlenia ulicznego. W efekcie skutecznie wdrożonego programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych uzyskał tytuł Ambasadora Energetyki Prosumenckiej.
Wśród samorządowców wyróżnia się różnorodnością działań podejmowanych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, w szczególności rewitalizacji obiektów i nadawania im nowej funkcji, jak również popularyzacji wiedzy o zabytkach. Potwierdzeniem tego jest uzyskane w 2020 roku wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Samorząd dla Dziedzictwa” za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Jest człowiekiem licznych pasji i zainteresowań, pasjonatem i twórcą eksponatów nawiązujących do historycznych przedmiotów, narzędzi używanych dawniej, ruchomych zabawek z drewna, a także kolekcjonerem różnorodnych przedmiotów w tym związanych z Polską Miedzią, m.in. ma zbiór ponad 1200 kufli.
członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji od 1976 roku; prezes Oddziału w latach 2002-2010
członek NOT, aktywnie działający we władzach Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Zagłębia Miedziowego
założyciel Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budownictwa we Wrocławiu
członek – założyciel ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klub Inżynierii Ruchu
członek Krajowej Komisji Drogownictwa Miejskiego
pełniąc funkcję Prezesa SITK ZM RP, sprawił by w konkursie na Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego zauważani byli także inżynierowie i technicy spoza branży górniczej
Za swoją działalność wielokrotnie został odznaczany państwowymi i stowarzyszeniowymi medalami oraz odznakami, m.in.:
Złotym „Krzyżem Zasługi”, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotą odznaką z diamentem, honorową SITK, Medalem „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem zad długoletnią służbę
Złotą odznaką honorową NOT i Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego