Konwent wójtów i burmistrzów Wrzosowej Krainy
GMINA LUBIN. Gmina Lubin była gospodarzem XXXI Konwentu samorządowców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Wrzosowa Kraina”. Głównym tematem spotkania były możliwości i harmonogramy związane z pozyskiwaniem dodatkowych pieniędzy na nowe projekty realizowane przez gminy i organizacje pozarządowe na ich terenach.
Przedstawiciele samorządów skupili się na omówieniu projektów gminnych zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027. Dotyczy ona określonego obszaru geograficznego, czyli gmin zrzeszonych w tym stowarzyszeniu: gmin miejsko- wiejskich: Chocianów, Przemków, gminy miejskiej Chojnów oraz gmin wiejskich: Gromadka, Bolesławiec, Chojnów, Miłkowice, Kunice i Lubin. Strategia ma dwa główne cele:
Rozwój oferty turystycznej oraz marki lokalnej Wrzosowej Krainy
Aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz wzmocnienia kapitału lokalnego
Konwent wójtów i burmistrzów Wrzosowej KrainyNa pierwszy z tych celów stowarzyszenia ma do dyspozycji 2 127 500 euro, które w formie konkursów będzie przeznaczone na rozwój infrastruktury związanej z rozwojem turystyki i dziedzictwa lokalnego oraz wsparcie w tym zakresie przedsiębiorczości.
Planowane przedsięwzięcia realizowane są pod wspólnym hasłem Smart Village, czyli z angielskiego tzw. Inteligentnych Wiosek. Wspierane będą koncepcje, które połączą tradycję z nowoczesnymi technologiami, aby ożywić wiejskie społeczności i zachęcić mieszkańców, zwłaszcza młodych, do większego zaangażowania. W szczególności skoncentrują się na:
Połączeniu kultury i dziedzictwa z narzędziami cyfrowymi – wykorzystanie technologii, aby promować lokalne dziedzictwo, przez digitalizację zasobów kulturowych lub tworzenie interaktywnych aplikacji i platform edukacyjnych.
Aktywizacji i włączeniu społeczności lokalnej – innowacyjne sposoby, które mogą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne, takie jak platformy współpracy online, aplikacje społecznościowe, narzędzia do konsultacji społecznych itp.
Nowoczesnych narzędziach promocyjnych – promowanie lokalnych tradycji, produktów czy inicjatyw przy użyciu mediów społecznościowych, kampanii internetowych czy nawet technologii rozszerzonej rzeczywistości.
Integracji i podnoszeniu kompetencji różnych grup – skupienie na rozwijaniu kompetencji cyfrowych, społecznych i obywatelskich, np. poprzez organizowanie warsztatów, kursów online i programów mentoringowych.
Wsparte działania mają się stać silnym impulsem dla rozwoju wiejskich społeczności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością, a także wzmacniając tożsamość lokalną poprzez narzędzia cyfrowe.