Asystent na co dzień – Lubin wspiera niepełnosprawnych mieszkańców
LUBIN. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie po raz trzeci realizuje program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”. W tym roku biorą w nim udział 23 osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Dla nich miasto pozyskało ponad 821 tysięcy złotych z państwowego Funduszu Solidarnościowego.
Uczestnicy programu zyskają ważne wsparcie w codziennych czynnościach i lepszy dostęp do życia społecznego, wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Chodzi nie tylko o praktyczną pomoc, ale przede wszystkim o przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
– Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” to nie tylko realne wsparcie na co dzień, ale też sygnał, że każdy mieszkaniec naszego miasta jest ważny. Dzięki asystentom wiele osób może zyskać większą niezależność i poczucie, że nie są sami – mówi Joanna Dziubek, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lubina.
Asystenci pomagają niepełnosprawnym mieszkańcom w wyjściach z domu, dojazdach na rehabilitację, załatwianiu spraw urzędowych czy zakupach. Mogą także towarzyszyć im w wydarzeniach społecznych, kulturalnych i sportowych.
– Osoby korzystające z programu mogą same wybrać swojego asystenta, z wyłączeniem najbliższych członków rodziny. Gdy uczestnik nie może wskazać konkretnej osoby, my proponujemy kandydata, którego jednak podopieczny musi zaakceptować. W tej sferze bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa i komfortu – wyjaśnia Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.
Usługi asystenta są dostępne przez cały rok, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Korzystanie z nich jest dla podopiecznych MOPS-u bezpłatne.
Do roli asystenta MOPS zaprasza osoby z kwalifikacjami w zakresie opieki medycznej, pielęgniarstwa, fizjoterapii, psychologii czy terapii zajęciowej. Można też ukończyć specjalistyczny kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Liczy się też doświadczenie – mile widziani są również wolontariusze, którzy wcześniej pracowali przy projektach pomocy osobom niepełnosprawnym.
Asystenci za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, a przepisy jasno określają liczbę godzin wsparcia. W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności to 480 godzin rocznie, a przy znacznym stopniu – 720 godzin, z opcją wydłużenia do 840 godzin, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia podopiecznego. Asystent może zatem odwiedzać swojego podopiecznego nawet codziennie, co ma szczególnie duże znaczenie dla osób samotnych.
Program z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem. Dzięki niemu potrzebujący wsparcia lubinianie mogą nie tylko łatwiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, które wynikają z niepełnosprawności, ale też pewniej poczuć się w społeczności.