Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Niebawem popłynie gaz

ŚCINAWA. Do Ścinawy już niedługo popłynie gaz. Gmina wybrała właśnie konsorcjum dwóch firm: JS Architekci Julitta Chmiel-Sobieralska z Wrocławia oraz Pracownia Projektowa PROFIT Maciej Kurant z Wałbrzycha, które wspólnie opracują wielobranżową dokumentację projektową dla zadania związanego z budową gazociągu średniego lub średnio-podwyższonego ciśnienia Prochowice-Ścinawa łączącego istniejącą infrastrukturę dystrybucji gazu ziemnego należącego do przedsiębiorstwa G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. w Prochowicach z miastem Ścinawa. Po serii spotkań, deklaracji i rozmów w sprawie, to kolejne konkretne działanie samorządu i krok ku gazyfikacji Ścinawy.

Niebawem popłynie gaz

Dobre wiadomości przedstawicielom firm i instytucji działających na naszym terenie, które są zainteresowani odbiorem gazu sieciowego przekazał burmistrz Krystian Kosztyła, sekretarz miasta i gminy Dariusz Stasiak oraz członek zarządu firmy G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. Jaromir Lipiec.

- Mogę z pełnym przekonaniem poinformować, że już niedługo będziecie państwo mogli być odbiorcami gazu- mówi Jaromir Lipiec. - Realny termin wybudowania gazociągu do Ścinawy wraz z siecią dystrybucyjną do już zadeklarowanych dużych odbiorców, to koniec czerwca 2018 roku, być może uda się wspólne przedsięwzięcie, G.EN, Gaz Energia Sp. z o.o. i gminy Ścinawa zrealizować szybciej, ale to zależy od wielu czynników- dodaje.

Należy zaznaczyć, że inicjatorem nowej, obecnie wdrażanej koncepcji budowy gazociągu był szef ścinawskiego samorządu.

- Burmistrz Kosztyła po objęciu stanowiska postawił sobie i swoim pracownikom wysoką poprzeczkę- podkreśla sekretarz Dariusz Stasiak. - Jednym z priorytetów oraz zadań, które realizujemy jest właśnie doprowadzenie gazu do Ścinawy. Wydaje się, że i ten cel uda nam się zrealizować- dopowiada.

Głównym tematem rozmów z już zadeklarowanymi oraz potencjalnymi, dużymi odbiorcami gazu były terminy związane z gazyfikacją, koszty instalacji oraz możliwości pozyskania środków zewnętrznych na przedmiotowe inwestycje, o które będzie można się starać w obecnej perspektywie finansowej przewidzianej na lata 2014-2020.

- Brak gazu hamuje rozwój przedsiębiorczości. Powoduje też poważne konsekwencje w zakresie jakości środowiska, w którym funkcjonują mieszkańcy. W swoich działaniach dążymy do redukcji niskiej emisji, przyjęty przez radnych w maju br. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta i Gminy Ścinawa ujmuje te aspekty i jest dokumentem, który ułatwi zainteresowanym pozyskanie środków zewnętrznych na np. wymianę źródeł ciepła na gazowe- wyjaśnia sekretarz Stasiak.

Konsorcjum wyłonione w drodze postępowania przetargowego równocześnie wykona dokumentację projektową w zakresie budowy drogi rowerowej trasą nieczynnej linii kolejowej Kobylin-Legnica, na odcinku Wielowieś-Ścinawa.

 

Powiązane wpisy