Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Anioły dla ludzi kultury (FOTO)

GMINA LUBIN. W czwartkowe popołudnie w świetlicy wiejskiej w Oborze w gminie Lubin odbyła się uroczysta gala wręczenia Aniołów Kultury – prestiżowych wyróżnień dla osób, które swoją twórczością i działalnością kulturalną wzbogacają życie gminy Lubin. To wydarzenie , którego Mecenasem jest wójt gminy Lubin Tadeusz KIELAN, od lat przyciąga uwagę miłośników sztuki oraz wszystkich, którzy doceniają lokalne talenty. W tym roku statuetki trafią do ośmiu wyjątkowych osób, a po raz pierwszy pojawi się nowa kategoria „Sztuka wszechstronna”, dedykowana artystom łączącym różnorodne dziedziny twórcze. – Ten konkurs pozwala odkrywać niezwykłe talenty w naszej gminie. Tak było również teraz. Mogę tylko zdradzić, że statuetki trafią do ośmiu wyjątkowych mieszkańców gminy – mówiła Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele różnych dziedzin: malarstwa, rzeźby, literatury, filmu, teatru, rękodzieła oraz muzyki i tańca.

Anioły dla ludzi kultury (FOTO)

 Nagroda wręczana jest w pięciu kategoriach. Do tej pory przyznano ponad 40 statuetek. W tym roku do konkursu wpłynęło 9 zgłoszeń, ale Rada Artystyczna oceniła łącznie 14 kandydatur, uwzględniając również wnioski z roku ubiegłego, kiedy statuetek nie przyznawano.
W skład Rady Artystycznej wchodzą osoby od lat zaangażowane w rozwój kultury. Przewodniczącą jest Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty, kultury i sportu Urzędu Gminy. W pracach rady uczestniczyły także Mirosława Skalska – artystka plastyk, absolwentka ASP i laureatka Anioła Kultury z 2019 roku, oraz Gabriela Donczew – animatorka kultury, instruktorka teatralna i specjalistka ds. projektów teatralnych w Centrum Kultury Muza.


W 2025 roku nominowanymi do Aniołów Kultury byli:

Kategoria: Malarstwo, rzeźba
Mieczysława Bulerska – nominowana przez Aleksandrę Sieradzką
Stanisław Lipiński – nominowany przez Józefa Kostanowicza, sołtysa Niemstowa
Grażyna Pęciak – nominowana przez Alicję Maćkowiak
Dominika Szewczyk – nominowana przez Józefa Kostanowicza, sołtysa Niemstowa

Rada Artystyczna Anioła Kltury przyznała Stanisławowi LIPIŃSKIEMU

Kategoria: Literatura, film, teatr
Marek Pęciak – nominowany przez Zuzannę Pęciak
Edyta Szymańska – nominowana przez Teresę Kot

Rada Artystyczna Anioła Kultury przynała SUPER ANIOŁA - Markowi PĘCIAKOWI a Anioł Kultuury otrzymała Edyta SZYMAŃSKA.

Kategoria: Rękodzieło
Patryk Kazimierczak – nominowany przez Józefa Kostanowicza, sołtysa Niemstowa
Joanna Pietruszka – nominowana przez Bożenę Pahutę

Rada Artystyczna Anioła Kultury przyznała Patrykowi KAŹMIERCZAKOWI

Kategoria: Muzyka, śpiew, taniec
Zuzanna Kot – nominowana przez Edytę Szymańską, sołtys Zimnej Wody
Grupa Turniejowa KAR’OLE Kids – nominowana przez Martynę Kot i Andżelikę Kozę
Chór Via Musica – nominowany przez Alinę Majewską, sołtys Szklar Górnych

Rada Artystyczna Anioła Kultury przyznała Chórowi Via Musica

Kategoria: Animator kultury
Joanna Pietruszka – nominowana przez Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina”
Sylwester Plichta – nominowany przez Zuzannę Pęciak
Marek Klisowski – nominowany przez Wandę Dobrzyńską

Rada Artystyczna Anioła Kultury przyznała Markowi KLISOWSKIEMU

W kategorii SZTUKA WSZECHSTRONNA  dwa równorzędne ANIOŁY KULTURZE przyznano: Grażynie PĘCIAK i Joannie PIETRUSZKA.

W finale Gali Anioły Kultury, na wniosek wójta gminy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Teresie KOT z Zimnej Wody w gminie Lubin. Odznaczenie i list gratulacyjny wręczył przewodniczący Rady Gminy Norbert GRABOWSKI  .

Pani Teresa jest dwukrotną laureatką Aniołów Kultury Gminy Lubin. W 2016 r. otrzymała statuetkę w kategorii Animator Kultury, natomiast w 2017 r. w kategorii Literatura. Jak sama mówi o sobie, jest głównie mamą i babcią. Jednak wychowana w rodzinie z artystyczną duszą oprócz zajmowania się codziennymi sprawami, pielęgnuje artystyczną duszę zarówno u siebie, jak i u swoich dzieci i wnucząt. W latach siedemdziesiątych, jako nastolatka, założyła kabaret „K-FIATY POLSKIE”, do którego sama pisała scenariusze i teksty. Przez wiele lat prowadziła w Zimnej Wodzie teatr „IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ”. W 2002 r. współtworzyła zespół folklorystyczny „ZACHĘTE”. - Jestem bardzo wzruszona. Gdybym wiedziała, że taki mnie zaszczyt spotka to lepiej bym się ubrała, zadbała o makijaż - z właściwym sobie poczuciem humoru Teresa KOT dziękowała za ministerialne odznaczenie wzbudzając aplauz na sali. GRATULUJEMY !

Tegoroczną galę uświetni koncert mocno energetyczny Kasi Kowalskiej. Artystce nie przeszkodziło nawet chwilowy brak prądu i kapitalnie śpiewała a capella...

Fot. Ewa Jakubowska

Powiązane wpisy