Drugi dzień Tygodnia Kodowania w SP 9 w Lubinie (FOTO)
LUBIN. W Szkole Podstawowej Nr 9 im. Stefanii Sempołowskiej w Lubinie uczniowie mają za sobą drugi dzień ogólnopolskiej akcji Tydzień Kodowania. Szereg zajęć, gier i zabaw służy dzieciom w nauce pisania kodów. Jest to niepowtarzalna okazja, by najmłodsi wprawili się w posługiwaniu uniwersalnym na całym świecie językiem - językiem programowania.
- W czasie zajęć komputerowych i kółek zainteresowań występuje „Programowanie na ekranie”. Uczniowie uczą się programować z języku Scratch. Nie brakuje również kodowania offline. W czasie lekcji z wychowawcą dzieci z IV a grały w strategiczne gry, które nawiązują do podstaw kodowania. Na matematyce w V b realizowany był projekt „Kodowana balonowa przestrzeń”, którego pomysł zrodził się we współpracy z aktywnymi rodzicami. Uczniowie w grupach przygotowali balony i obejrzeli propozycję skręcania kotka. Sami byli autorami figur przestrzennych. Na koniec każda grupa zapisała kod, czyli prosty algorytm skręcania balonów. Przy tej okazji była świetna zabawa, która przeniosła się również na korytarz w czasie przerwy, współpraca w grupie i doskonałe rozwijanie fantazji i konstruktywnego myślenia. Przed nami jeszcze trzy dni intensywnego kodowania i kolejne projekty – mówi Krystyna Węgrzyn nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w SP 9 w Lubinie. - Język programowania pozwala uczniom rozwijać kreatywne myślenie, sprzyja rozwojowi intelektualnemu, pozwala nadążać za postępem nowoczesnej techniki. Język programowania to kolejny język, obok ojczystego i obcego, którym porozumiewamy się ze światem. Nauka programowania to gimnastyka dla mózgu, rozwija kreatywność, zdolność logicznego myślenia, z pewnością opanowanie tej umiejętności to szansa na zdobycie lepszego wykształcenia i pracy – dodaje Lidia Lasz nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w SP 9 w Lubinie.
- Nasza szkoła uczestniczy w programie Ministerstw Edukacji Narodowej – Pilotażowe wdrożenie programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach. Taką innowacją pod nazwą „Mali programiści” zostali objęci uczniowie klas czwartych i pierwszych – programy nauczania zajęć komputerowych tych klas zostały zmodyfikowane i wprowadzamy naukę programowania. Dla uczniów z klas drugich i trzecich, oraz czwartych, piątych i szóstych prowadzone są koła rozwijające zainteresowania. Szkoła zakwalifikował się również do ogólnopolskiego programu Mistrzowie Kodowania. Tydzień kodowania, który teraz trwa w Polsce to kolejna okazja, aby promować kodowanie wśród uczniów. Uczniowie wszystkich klas IV - VI na zajęciach poznają podstawy kodowania, wezmą udział w warsztatach akademii Nask – mówi na koniec Lidia Lasz nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w SP 9 w Lubinie.{gallery}galeria/wydarzenia/18.10.16_tydzien_kodowania_lubin_sp9{/gallery}