Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Będą mieli Strefę Aktywności Gospodarczej

ŚCINAWA. Burmistrz Krystian Kosztyła chce by w mieście pojawiły się nowe miejsca pracy i chce do miasteczka ściągnąć przedsiębiorców. Te zamiary legły u podstaw powstania Strefy Aktywności Gospodarczej. Powstanie na 18-hektarowej powierzchni na obrzeżach miasta (w kierunku na Parszowice, Sitno). Samorząd nie marzy lecz działa. Są już niezbędne zgody budowlane, projekty. Za 8 milionów teren zostanie uzbrojony pod przysłowiowy klucz. Nic tylko inwestować i budować.

Będą mieli Strefę Aktywności Gospodarczej

- Jestem przekonana, że w 2018 roku ścinawski SAG będzie funkcjonował - zapewnia Renata Jakubowska-Pawlak,kierownik referatu Funduszy Pozabudżetowych i Inicjatyw Obywatelskich w tutejszym Ratuszu. - Za 8 milionów będzie teren przygotowany pod wejście inwestorów. Nie tylko uzbrojenie w media, ale i wewnętrzne drogi, ronda, oświetlenie itp.

Pięć milionów z kawałkiem Urząd Miasta i Gminy chce pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Projekt został już złożony. Biorąc pod uwagę skuteczność Ratusza w pozyskiwaniu zewnętrznych środków z wisienką na torcie czyli 34 milionami na skanalizowanie gminy - można być przekonanym iż owe 5 milionów  to będzie "bułka z masłem".

- 18-hektarowy teren będący obecnie nieużytkiem podzielimy na 10-11 działek przemysłowych. Potencjalny inwestor będzie miał możliwość kupienia  więcej niż jednej działki w zależności od potrzeb - dodaje Renata Jakubowska-Pawlak.- Inwestycja musi być zgodna z planem przestrzennego zagospodarowania miasta i gminy. W pobliżu nie ma terenów przyrody prawnie chronionych więc praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej może w SAG-u się lokować.

Niebawem Urząd Miasta i Gminy będzie miał gotowy pakiet ul dla potencjalnych inwestorów. Póki co jest to owiane tajemnica, ale podobno w zależności od przewidywanej liczby zatrudnionych ma być to mocny "samorządowy magnes" dla przedsiębiorców. Ratusz przygotowuje także kampanię promująca SAG jako miejsce warte tego by tam zainwestować.

- Naszym niewątpliwym atutem jest tzw. komunikacyjne położenie - dodaje Renata Jakubowska-Pawlak.- Dobre połączenie kolejowe, bliskość budowanej S-3 a w przyszłości działania , które sprawią , że Odra będzie ważnym ogniwem komunikacji towarowej w zachodniej części Polski.

Plan stworzenia SAG-u staje się dla władz Ścinawy priorytetem. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli to koniec roku a najpóźniej pierwszy kwartał 2017 będzie to termin pozyskania środków zewnętrznych na zbrojenie terenu. Rozpoczęcie prac zbiegło by się w czasie w "kuszeniem" potencjalnych inwestorów.

 

Powiązane wpisy