Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowa sieć szkół w gminie - radni przyjęli uchwałę

ŚCINAWA. Na wczorajszej sesji ścinawscy radni podjęli dwie uchwały dotyczące gminnej oświaty, które związane są m.in. z nową reformą wdrażaną przez rząd PiS. Pierwszy z aktów prawnych dotyczy zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Tymowej, a drugi ustanawia jak wyglądać będzie sieć szkół w naszej gminie w związku z likwidacją gimnazjów.

Nowa sieć szkół w gminie - radni przyjęli uchwałę

Wg założeń od 1 września br. w gminie będą funkcjonowały dwie szkoły podstawowe i do sierpnia 2019 roku wygaszane gimnazjum. Pozostanie ścinawska "trójka" wraz z oddziałem przedszkolnym, wchodząca w skład utworzonego niedawno Zespołu Placówek Oświatowych. Do budynku przy ul. Królowej Jadwigi, tak jak obecnie, będą uczęszczały dzieci od klas I do VI. Drugą, autonomiczną placówką będzie Szkoła Podstawowa w Tymowej, wobec której planuje się zmniejszenie oddziałów z siedmiu do pięciu, co oznacza, że uczyć się tam będą dzieci od klasy I do IV oraz przedszkolaki.

Pomimo konkretnych argumentów ścinawskich władz w dalszym ciągu pojawiają się negatywne opinie oraz sprzeciwy wobec działań gminy w zakresie szkoły w Tymowej. Jak twierdzą urzędnicy ta decyzja nie była łatwa, ale dokonano ją biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników, w tym bezpieczeństwo uczących się tam dzieci oraz demografię. W stosunku do planów z ubiegłego roku zachowuje się niezależność tej wiejskiej szkoły, która nie ma być jak wcześniej filią ścinawskiej podstawówki i w której to zwiększa się liczbę oddziałów z czterech do pięciu.

Wprowadzane przez rząd zmiany nakładają na samorządy wygaszanie gimnazjów i tak się stanie z nowym rokiem szkolnym również w naszej gminie, nie będzie już naboru do I klas gimnazjum, w zamian po raz pierwszy pojawią się klasy VII.

- W budynku przy ulicy Lipowej docelowo będzie uczyła się młodzież klas VII i VIII podstawówki, więc od września br. edukować się tam mają uczniowie klas VII oraz klas II i III wygaszanego gimnazjum- informuje kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Grażyna Matkowska-Rudomino. - Obiekt ten również wchodzi w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Ścinawie- dodaje.

- Ścinawa, w której nie ma szkół średnich jest w gorszej sytuacji niż miasta, takie jak np. Lubin, w naszej gminie po reformie będzie uczyło się osiem roczników, a nie jak obecnie dziewięć- sześć w nauczaniu początkowym oraz trzy gimnazjalnym, co ogólnie dla naszego samorządu wiąże się ze zmniejszeniem subwencji oświatowej, bo nie przejdzie ona za uczniem do szkoły średniej, której w naszej gminie nie ma - komentuje burmistrz Krystian Kosztyła (na zdjęciu). - Dlatego też nie zawsze stać nas na to, żeby spełniać życzenia wszystkich stron, rodziców czy związków zawodowych walczących o każdy nauczycielski etat- dodaje burmistrz.

Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnej liczbie nauczycieli, którzy mogą ewentualnie, w związku z rządową reformą, zostać zwolnieni.

- Będziemy się starali, żeby nikt z nauczycieli nie stracił pracy- mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Dariusz Stasiak. - Jest jeszcze za wcześnie, aby o czymkolwiek zapewniać, więcej będziemy mogli powiedzieć na początku kwietnia, kiedy szefowie jednostek oświatowych przedłożą arkusze organizacyjne na następny rok szkolny- dodaje Stasiak.

Podjęte na dzisiejszej sesji uchwały trafią teraz do kuratora oświaty, który opiniował będzie przedmiotowe dokumenty.

Powiązane wpisy