Konferencja gastroenterologiczna w Lubinie
LUBIN. Konferencja medyczna gastroenterologów zorganizowana przez Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie skierowana była głównie do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej z najbliższej okolicy. W konsekwencji przybyło na nią o wiele więcej osób zainteresowanych problemami układu pokarmowego i ich rozwiązaniami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się najlepsi specjaliści gastroenterolodzy z klinik we Wrocławiu, Warszawie czy Szczecinie.
W sobotę 25 marca lekarze pierwszego kontaktu, którzy przybyli do sali Wyżykowskiego w siedzibie spółki KGHM Polska Miedź S.A. na pewno mocno poszerzyli swoją wiedzę w zakresie gastroenterologii. MCZ S.A. w Lubinie zaprosił na konferencję medyczną najlepszych specjalistów z całej Polski. W spotkaniu wzięło udział prawie 140 osób, co znacznie przekroczyło oczekiwania organizatorów. Przewodniczącym konferencji był Marek Ścieszka, ordynator Oddziału gastroenterologicznego w MCZ S.A., który jest jednocześnie wiceprezesem zarządu ds. medycznych w spółce. Jak mówił Marek Ścieszka, na konferencję zjechał cały zarząd Polskiego towarzystwa Gastroenterologicznego. Ze spotkania zadowoleni byli praktycznie wszyscy.
- To spotkanie uważam za bardzo udane ze względu na bardzo dużą ilość uczestników, wśród których są zarówno gastroenterolodzy, czyli osoby, które się zajmują chorobami przewodu pokarmowe. Są też lekarze z innych specjalności. jest też dużo młodych osób, które się specjalizują lub będą specjalizowały w tych chorobach, a to mnie bardzo cieszy. Mamy tu wiele wystąpień, które są doniesieniami literatury światowej. Omawiamy standardy postępowania. To jest jednocześnie nauka dla nas, bo musimy się stale kształcić. Jednocześnie jest to okazja na spotkanie i wymianę swoich poglądów. Dyskutujemy również. Omawiane był też przypadki, które jak mówimy uczą nas pokory wobec i pacjenta, i wobec choroby. Jestem konsultantem wojewódzki. Lubińskich gastroenterologów z MCZ znam od dawna. Mogę powiedzieć o nich tylko same dobre rzeczy. Współpraca jest znakomita - mówiła Elżbieta Poniewierka, kierownik katedry i Kliniki Gastrologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Profilaktyka byłaby najlepszym sposobem na współczesne problemy. Dziś naszym problemem gastrologicznym są nieswoiste choroby jelit, które dotyczą młodych ludzi. Częstość zachorowania rośnie. w moim odczuciu problemem jest też alkoholowa, stłuszczeniowa choroba wątroby na tle zazwyczaj otyłości. otyłość szeroko pojęta to problem z którym będziemy się zmagać - dodawała Elżbieta Poniewierka.