Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czołg nie zniknie. Zostanie atrakcją turystyczną miasta!

ŚCINAWA. Lokalizacja czołgu radzieckiego, który stoi w centrum Ścinawy wzbudza dużo kontrowersji. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy pozostawionej po sowietach pamiątki. Przedstawione w ubiegłym tygodniu przez ścinawski samorząd plany dotyczące rewitalizacji zabytkowej strefy rynku przewidują m.in. modernizację płyty wokół ratusza, na której, w miejscu pomnika z czołgiem, ma powstać fontanna. Pojawiły się pytania, co w takim razie z T-34?

Czołg nie zniknie. Zostanie atrakcją turystyczną miasta!

Gmina nie chce usunąć obiektu z miasta, zamierza w przyszłości wykorzystać zabytkowy pojazd do promowania nowej atrakcji turystycznej związanej ze ścinawskimi bunkrami i umocnieniami, o których pisze się w źródłach historycznych, że takowych było na linii Odry około 60-ciu.

- Mieszkańcy zgłaszają nam uwagi, że pomnik radziecki z czołgiem obecnie nie koresponduje z odnowionym ratuszem, ponadto we wrześniu ubiegłego roku weszła w życie, wprowadzona przez obecny rząd, tzw. ustawa dekomunizacyjna, która nakazuje samorządom m.in. zmianę nazw ulic, a także likwidację wszelkich pomników i innych pamiątek będących pozostałością po dawnym ustroju. Zarówno służby wojewody, jak i Instytut Pamięci Narodowej pisały już do nas w tym temacie, pytając o trzy takie obiekty w Ścinawie - informuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Władze gminy chcą, aby pojazd wojenny został w mieście i przykuwał uwagę miłośników militariów, planują przenieść go w okolice portu i Odry, gdzie zlokalizowane są ścinawskie bunkry.

- Docelowo czołg ma stanąć na widocznym miejscu, na zaplanowanym w ramach zagospodarowania całego nabrzeża Odry parkingu, przy wjeździe do Ścinawy od strony mostu i w pobliżu umocnień- mówi Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie. - Ponadto bunkry zamierzamy nanieść na mapy turystyczne i oznaczyć na tzw. szlaku ścinawskich umocnień. Dotychczas niewykorzystywane obiekty mają być dodatkową atrakcją regionu- dodaje.

Gmina Ścinawa złożyła już wniosek o dofinansowanie budowy parkingu przy porcie, na wjeździe do miasta od strony mostu na Odrze i obecnie czeka na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu.

Powiązane wpisy