Obowiązkowe badania kierowców
POLKOWICE. Ponad 1200 osób rocznie przechodzi obowiązkowe testy w Pracowni Badań Psychotechnicznych Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Z pracownią współpracują firmy z całego Zagłębia Miedziowego, których pracownicy muszą mieć aktualne badania zawodowe.
Badania są przeprowadzane poprzez testy osobowości i temperamentu, które służą do oceny predyspozycji osobowościowych. Testy aparaturowe służą do badania sprawności umysłowej, koncentracji i podzielności uwagi, natomiast testy aparaturowe sprawdzają procesy myślowe oraz sprawność psychomotoryczną.
- Badamy szybkość i miarowość reakcji na proste bodźce oraz w sytuacjach, kiedy tych bodźców jest wiele. Przy pomocy wirometru sprawdzamy jak osoba postrzega ruch i ocenia prędkość innych pojazdów. Stereometr pomaga zbadać umiejętność widzenia przestrzennego i również ocenia odległość między pojazdami czy też przedmiotami, aparat krzyżowy sprawdza koordynację wzrokowo- ruchową, natomiast noktometr pozwala zbadać widzenie w mroku i wrażliwość na błyski światła – wyjaśnia psycholog Zdzisław Ząbek, kierownik Ośrodka Pomocy Psychologicznej PCUZ.
Podkreśla on, że niemal wszystkie osoby, które zgłaszają się na badania do ośrodka PCUZ przechodzą je pozytywnie. - Predyspozycje zawodowe są sprawdzane przez firmy w procesie rekrutacji. Do nas przyszli pracownicy trafiają na finiszu zatrudnienia, dlatego niezwykle rzadko zdarzają się przypadki negatywnego wyniku przeprowadzanych u nas badań. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych od 11 lat posiada uprawnienia do wydawania potwierdzeń aktualnych badań zawodowych.
- Pamiętajmy, że takie same badania powinny również posiadać osoby, które wykorzystują prywatny samochód do celów służbowych – dodaje Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wykonuje badania kandydatów na kierowców oraz tych ubiegających się o świadectwa kwalifikacyjne, kandydatów na egzaminatorów i instruktorów osób ubiegających się do kierowania pojazdami, operatorów maszyn budowlanych czy drogowych, kierowców wózków jezdniowych i operatorów dźwignic, a także kandydatów do pracy w górnictwie, osób starających się o pozwolenie na broń, kuratorów sądowych, pracowników ochrony oraz osób po wypadkach.