Przedwyborcze iskrzenie
POLKOWICE. Stowarzyszenie "Lepsze Polkowice" złożyło do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy pismo w sprawie prekampanii wyborczej prowadzonej w Polkowicach w ramach projektu "Polkowice 2030+"(pisaliśmy o tym także na naszych łamach). - W ocenie Zarządu Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice" ww. akcja informacyjna cechuje się zamiarem obejścia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych, a przez to osiągnięciem przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami - powiedział Łukasz PUŹNIECKI(na zdjęciu), ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice".
Zdaniem Puźnieckiego sama Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie z września br. stwierdziła, iż takie działania.... „naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane”.
Poniżej treść zawiadomienia złożonego do PKW Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy:
W nawiązaniu do komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej z września 2017 r. w sprawie „publikowania sondaży, akcji plakatowych i innych działaniach promocyjnych osób, które chcą startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych (…)”, wnosimy o zajęcie stanowiska w sprawie akcji promocyjnej „Polkowice 2030+” prowadzonej od 16 października 2017 r. przez osoby, który uzyskały mandaty wyborcze w wyborach od Rady Miejskiej w Polkowicach oraz Rady Powiatu w Polkowicach (Okręg nr 1) z list Komitetu Wyborczego Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic.
Powyższa kampania firmowana przez stowarzyszenie Porozumienie dla mieszkańców Polkowic ma charakter stricte wyborczy, a jej celem jest podejmowanie działań promocyjnych przyszłych kandydatów ugrupowania PdMP. Potwierdzeniem tego faktu jest prowadzona powszechna kampania bilbordowa, internetowa oraz organizacja spotkań o charakterze agitacyjnym, w którym udział biorą obecni radni PdMP i jednocześnie domniemani kandydaci w przyszłorocznych wyborach. Wszystkie te sposoby promocji oparte są o formułę quasi wyborczych form (np. wizualizacja bilbordów, przekaz filmów promocyjnych). Ugrupowanie PdMP nie podejmowało podobnych akcji promocyjnych od ostatnich wyborów samorządowych w 2014 r., co jednoznacznie wskazuje na jej przyszłoroczny agitacyjno-wyborczy cel. Działania takie, w literaturze określone mianem „prekampanii wyborczej” (Przejrzystość finansowania kampanii wyborczych i partii politycznych, Warszawa 2012), cechuje zamiar obejścia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych, a przez to osiągnięcia przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami.
Warto dodać, iż odbiór społeczny tych działań jest jednoznaczny i wskazuje na traktowanie tego jako kampanii wyborczej, na co wskazują np. komentarze pod artykułami w regionalnych portalach internetowych relacjonujących ten temat.
Mając na uwadze powyższe oraz zapisy komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej wskazujące, iż działania takie „naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane” wnosimy jak na wstępie.
Pod zawiadomieniem podpisali się: Bogusław GODLEWSKI i Łukasz PUŹNIECKI ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice".