Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przedwyborcze iskrzenie

POLKOWICE. Stowarzyszenie "Lepsze Polkowice" złożyło do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy pismo w sprawie prekampanii wyborczej prowadzonej w Polkowicach w ramach projektu "Polkowice 2030+"(pisaliśmy o tym także na naszych łamach). - W ocenie Zarządu Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice" ww. akcja informacyjna cechuje się zamiarem obejścia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych, a przez to osiągnięciem przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami - powiedział Łukasz PUŹNIECKI(na zdjęciu), ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice".

Przedwyborcze iskrzenie

Zdaniem Puźnieckiego sama Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie z września br. stwierdziła, iż takie działania.... „naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane”.

Poniżej treść zawiadomienia złożonego do PKW Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy:

W nawiązaniu do komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej z września 2017 r. w sprawie „publikowania sondaży, akcji plakatowych i innych działaniach promocyjnych osób, które chcą startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych (…)”, wnosimy o zajęcie stanowiska w sprawie akcji promocyjnej „Polkowice 2030+” prowadzonej od 16 października 2017 r. przez osoby, który uzyskały mandaty wyborcze w wyborach od Rady Miejskiej w Polkowicach oraz Rady Powiatu w Polkowicach (Okręg nr 1) z list Komitetu Wyborczego Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic.
Powyższa kampania firmowana przez stowarzyszenie Porozumienie dla mieszkańców Polkowic ma charakter stricte wyborczy, a jej celem jest podejmowanie działań promocyjnych przyszłych kandydatów ugrupowania PdMP. Potwierdzeniem tego faktu jest prowadzona powszechna kampania bilbordowa, internetowa oraz organizacja spotkań o charakterze agitacyjnym, w którym udział biorą obecni radni PdMP i jednocześnie domniemani kandydaci w przyszłorocznych wyborach. Wszystkie te sposoby promocji oparte są o formułę quasi wyborczych form (np. wizualizacja bilbordów, przekaz filmów promocyjnych). Ugrupowanie PdMP nie podejmowało podobnych akcji promocyjnych od ostatnich wyborów samorządowych w 2014 r., co jednoznacznie wskazuje na jej przyszłoroczny agitacyjno-wyborczy cel. Działania takie, w literaturze określone mianem „prekampanii wyborczej” (Przejrzystość finansowania kampanii wyborczych i partii politycznych, Warszawa 2012), cechuje zamiar obejścia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych, a przez to osiągnięcia przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami.
Warto dodać, iż odbiór społeczny tych działań jest jednoznaczny i wskazuje na traktowanie tego jako kampanii wyborczej, na co wskazują np. komentarze pod artykułami w regionalnych portalach internetowych relacjonujących ten temat.
Mając na uwadze powyższe oraz zapisy komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej wskazujące, iż działania takie „naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby, promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są związane” wnosimy jak na wstępie.

Pod zawiadomieniem podpisali się: Bogusław GODLEWSKI i Łukasz PUŹNIECKI ze Stowarzyszenia "Lepsze Polkowice".

 

Powiązane wpisy