Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wyżykowskiemu w rocznicę odkrycia złóż miedzi (FOTO)

POLKOWICE. Rokrocznie KGHM i Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego organizują uroczystość z okazji rocznicy odkrycia złóż miedzi przez Jana Wyżykowskiego. Pod pomnikiem imienia odkrywcy składane są kwiaty. Celebrowaniu jubileuszu towarzyszą przedstawiciele miedziowej spółki, firm z grupy kapitałowej, lokalni samorządowcy, uczniowie pobliskich szkół oraz górnicza orkiestra. 

Wyżykowskiemu w rocznicę odkrycia złóż miedzi (FOTO)

Sztandary, górnicza orkiestra ZG Polkowice - Sieroszowice, mnóstwo  kwiatów i podniosły nastrój - to klimat jaki corocznie towarzyszy zebranym składającym hołd Janowi Wyżykowskiemu w rocznicę odkrycia przez niego złóż miedzi w Zagłębiu Miedziowym. W tym roku w imieniu zarządu KGHM wystąpił Ryszard Jaśkowski,który podkreślał, że 23 marca 1957 roku to początek. 

- w 1960 roku powstały ZG Lubin w budowie. W 1961 zostały przekształcone  w Kombinat Górniczo - Hutniczy. Rozpoczęto budowę ZG Lubin i Polkowice. Chodziło nie tylko szyby- o całą infrastrukturę, o ZWR, o elektrociepłownię, o doprowadzenie wody. To było olbrzymie przedsięwzięcie. W 1968 roku oficjalnie rozpoczęły pracę Zakłady Górnicze Lubin i Polkowice. Właśnie w tym roku obchodzimy ich 50 - lecie. Dopiero wtedy 15 lat wcześniej wybudowana Huta Miedzi Legnica mogła dostać pełny wsad krajowy. W dużej części wcześniej były to wsady importowane. Dzięki odkryciu Jana Wyżykowskiego powstały też huty w Głogowie. Dziś możemy tylko wyrazić wielką wdzięczność, szacunek i uznanie, ale też hołd Wyżykowskiemu, który w tamtym czasie w 1957 roku w marcu był w trudnej sytuacji. Wieloletnie poszukiwania nie dawały rezultatu. Władza w zasadzie zwątpiła, że odkrycie złóż miedzi jest możliwe. Pracowitość, upór i wiara we własne kompetencje doprowadziła do tego przełomu, do odkrycia największych złóż miedzi w  Europie - mówił podczas uroczystości Ryszard Jaśkowski. 

Rokrocznie uroczystość jubileuszowa kończy się w Sali Miedziowej, gdzie dzieci i młodzież prezentują program artystyczno -słowny, a działaczki Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego częstują gości pierogami, czyli ulubioną potrawą odkrywcy złóż miedzi. Jak mówią, ci którzy pamiętają. Jan Wyżykowski przebywając w  Sieroszowicach mieszkał u jednej z rodzin, której gospodyni serwowała mu pierogi dziś zwane jaśkowymi.

 {gallery}galeria/wydarzenia/23-03-18-Sieroszowice-rocznica-odkrycia-zloz-miedzi-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy