Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zdrowe zęby to podstawa

POLKOWICE. W Polkowicach od ponad 20 lat jest realizowany program „Promocja zdrowia higieny jamy ustnej oraz zapobieganie próchnicy poprzez leczenie stomatologiczne zachowawcze”. W jego ramach dzieci od 3. roku życia oraz młodzież korzystają z bezpłatnej opieki stomatologów.

Zdrowe zęby to podstawa

 

Zdrowe zęby to jeden z fundamentów zdrowego życia. Zaniedbania w zakresie troski o stan uzębienia mogą mieć poważne konsekwencje.

- W Polkowicach rokrocznie realizujemy kilkanaście programów z zakresu opieki zdrowotnej. Jednym z nich jest program, w ramach którego dzieci oraz młodzież ucząca się korzystają za darmo z opieki stomatologa – mówi nam Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

We wszystkich szkołach podstawowych oraz w Zespole Szkół w Polkowicach funkcjonują gabinety stomatologiczne, w których dwa razy w tygodniu po trzy godziny pełnią dyżur lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne. Uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie korzystają z kolei z gabinetu w SP 4 przy ulicy Hubala. Co więcej, także w soboty w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, które realizuje program, dyżurują dentyści, do których można przyjść w razie potrzeby i skorzystać z pomocy. Program jest realizowany przez dziesięć miesięcy, z wyłączeniem wakacji. Aby z niego skorzystać nie jest potrzebne żadne skierowanie, wystarczy zgłosić się do jednego z gabinetów w szkole bądź siedzibie PCUZ

- Zakres świadczeń objętych programem jest bardzo szeroki. Obejmuje przegląd stanu uzębienia, instruktaż, wizyty adaptacyjne dla najmłodszych dzieci, zabiegi profilaktyczne, takie jak lakierowanie, lakowanie, impregnację oraz leczenie zachowawcze. W przedszkolach prowadzone są zajęcia profilaktyczne promujące „zdrowe ząbki” – wylicza Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Całkowity koszt realizacji programu to 420 tysięcy złotych. Środki finansowe na ten cel są rokrocznie rezerwowane w budżecie gminy Polkowice. Zachęcamy do korzystania z programu.

Powiązane wpisy