Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nauka, rekreacja i zdrowie

POLKOWICE. Dziś uczniowie polkowickich szkół wyjechali do nadmorskiej Pogorzelicy na zieloną szkołę. Spędzą tam trzy w ramach gminnego programu monitorowania zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka.

Nauka, rekreacja i zdrowie

 

W sumie na zieloną szkołę w tym roku wyjechało 410 trzecioklasistów - 113 uczniów SP nr 1, 96 uczniów SP nr 2, 156 uczniów SP nr 3, 15 uczniów SP nr 4 oraz 30 uczniów Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie.
Wyjeżdżające dziś dzieci zostały pożegnane przez rodziców, a także wiceburmistrz Polkowic, Renatę Dembek. Policja sprawdziła trzeźwość kierowców oraz stan techniczny autobusów.

- To standardowa procedura, bezpieczeństwo ma znaczenie priorytetowe – mówi wiceburmistrz Dembek.

Pożegnania mają to do siebie, że towarzyszą im emocje. Tak też było i dziś. Na twarzach niektórych rodziców pojawiły się łzy. Powodów do niepokoju nie mają żadnych, bo w Pogorzelicy dzieci będą miały komfortowe warunki, a także wiele interesujących zajęć. W ośrodku, w którym będą przebywać dzieci jest kryty basen, pole do mini golfa, boiska sportowe i parki linowy. Podczas pobytu realizowane będą zajęcia dydaktyczne oraz program animacji, który obejmie wycieczki autokarowe do okolicznych miejscowości, pikniki i turnieje sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, ogniska czy zabawy na świeżym powietrzy. Dzieci skorzystają również z programu apiterapii, czyli leczenia produktami pochodzenia pszczelego.

- Bodźcowy, nadbałtycki klimat, pełen aerozolu morskiego, wpływa korzystnie na zdrowie i wzmacnia odporność. Dzięki zielonej szkole, nasi uczniowie mają okazję skorzystać z pobytu nie tylko o charakterze edukacyjnym, ale również leczniczym. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wspiera to przedsięwzięcie poprzez monitorowanie zdrowia uczniów i zapewnienie im opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i 8 pielęgniarek – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Wyjazdy na zielone szkoły realizowane są przez gminę Polkowice już od 25 lat, a ich celem jest profilaktyka zdrowia związana z ograniczaniem wpływu metali ciężkich na zdrowie i rozwój dzieci. Przed każdym turnusem uczestnicy wyjazdu przechodzą w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych badania laboratoryjne, w tym badania na zawartość ołowiu we krwi, a po powrocie znad morza badania kontrolne. Do tej pory PCUZ, we współpracy z gminą Polkowice, objęło już opieką profilaktyczną i terapeutyczną 16 874 dzieci. Jak zapewnia doktor Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra prowadząca poradnię „ekologiczną”, od wielu lat nie stwierdzono ołowicy wśród polkowickich uczniów.

Gmina Polkowice pokrywa większość kosztów związanych z wyjazdem dzieci na zieloną szkołę. W tym roku samorząd dopłaca do każdego dziecka 1514 złotych, co oznacza, że rodzice płacą tylko 306 złotych.

Powiązane wpisy