Uczelnie łączą siły
POLKOWICE. - Połączenie uczelni otwiera przed nami nowe możliwości. Wspólnie możemy jeszcze efektywniej realizować nasze zadania. Lista korzyści wynikających z fuzji jest długa i pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Włodzimierz Olszewski, prorektor Uczelni Jana Wyżykowskiego, która powstała z połączenia DWSPiT w Polkowicach oraz UZZZM w Lubinie.
Łączymy siły. Razem odkryjemy więcej” – tak brzmi hasło przewodnie, które będzie towarzyszyć działaniom promocyjnym nowej uczelni.
- Zaproponujemy jeszcze ciekawszą ofertą edukacyjną. Połączyły nas zbliżony profil działalności oraz dotychczasowa, bardzo owocna współpraca. Mamy też podobną historię. Obie placówki powstały w 2002 roku. Można powiedzieć, że świetnie się uzupełniamy. Pomysłowi połączenia uczelni sprzyjają też inne okoliczności – choćby zmiany demograficzne i panujące na rynku usług edukacyjnych trendy konsolidacyjne – mówi profesor Marian Wolański, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego.
W nowej szkole wyższej będzie studiować około 1400 studentów. Na etatach jest zatrudnionych 87 pracowników naukowo-dydaktycznych, a także 20 osób w administracji.
- W wyniku połączenia nie zwolniliśmy nikogo. Poza pracownikami zatrudnionymi na etatach współpracujemy także z wieloma osobami na innych zasadach – mówi Dariusz Zając, kanclerz DWSPiT.
Zalet wynikających z fuzji jest wiele. - Większa możliwość rozwoju zarówno dla naszych pracowników, jak i studentów, finansowanie udziału w konferencjach, współfinansowanie przewodów doktorskich, więcej badań naukowych, a co za tym idzie zwiększone szanse przy staraniach o granty na różne przedsięwzięcia, większe możliwości w zakresie współpracy zagranicznej, a przede wszystkim poszerzona oferta edukacyjna dla naszych studentów – wylicza kanclerz Olszewski.
Siedziba nowej uczelni mieści się w Polkowicach. W Lubinie powstał Wydział Zamiejscowy. W Polkowicach będzie można studiować – stosunki międzynarodowe, administrację, pedagogikę. Z kolei w Lubinie do wybory będą – górnictwo i geologia oraz zarządzanie. Nowością są przygotowywane kierunki – magisterska mechatronika oraz licencjackie bezpieczeństwo narodowe. Dostępna jest też bogata oferta studiów podyplomowych. Już trwa rekrutacja na nowe kierunki – BHP, oligofrenopedagogikę oraz przygotowanie pedagogiczne. Nauka rozpocznie się od marca. Biblioteki akademickie są dostępne zarówno w Polkowicach, jak i Lubinie.
Wniosek dotyczący zgody na połączenie został skierowany do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z początkiem grudnia ubiegłego roku. został pozytywnie rozpatrzony w połowie stycznia 2016 roku.
- Dziś rozpoczyna się nowy rozdział w historii szkolnictwa wyższego w naszym regionie. Trzymam kciuki za nową uczelnię. Bardzo się cieszę, że nasza szkoła wyższa poszerza swoja ofertę edukacyjną i jeszcze lepiej dostosowuje ją do potrzeb lokalnego rynku pracy – podkreśla Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Nowa uczelnia jest pierwszą szkołą wyższą, która nosi imię Jana Wyżykowskiego, odkrywcy polskiej miedzi. Prorektor UJW, Włodzimierz Olszewski odbył rozmowę z wdową, po naukowcu, Kazimierą Wyżykowską. Była bardzo zadowolona z faktu, że w Zagłębiu Miedziowym powstała uczelnia, która będzie nosić imię jej nieżyjącego męża.
- Nowe nadziej, nowe plany, nowe ambicje. Teraz przed nami trudne zadanie promocji nowej marki. To spore wyzwanie, ale mamy potencjał, który pozwala nam z optymizmem myśleć o przyszłości – kończy kanclerz Olszewski.