Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dyskutowali o transplantacji

POLKOWICE. Czym jest transplantacja, kto może być dawcą, jak wygląda życie po przeszczepie, czy dawcy żyją krócej? Na te i inne tematy dyskutowano podczas Konferencji "Transplantacja bezcenny dar-nadzieja życia" zorganizowanej przez Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, pod patronatem starosty polkowickiego Marka Tramś.

Dyskutowali o transplantacji

Ponad 1,5 tys. przeszczepów, w tym ponad 1 tys. transplantacji nerek, wykonuje się średnio w Polsce w ciągu roku, ale osób oczekujących jest około 2,5 tys. Lekarze apelują i przypominają, że przeszczepianie narządów jest skuteczną, bezpieczną i czasami jedyną metodą leczenia.

Podczas konferencji swoją historię o przeszczepie opowiedział inicjator konferencji Krzysztof Machajek, który podkreślał – Mam serce 36-letniej kobiety i czuję się z tym bardzo dobrze.

Na przeszczep czekał rok i od tamtego zdarzenia propaguje wiedzę na temat transplantacji. Doktor Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i  Medycyny Transplantacyjnej  Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocław podkreślała, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem to życie wydłużyć.  Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządów. Jednak w Polsce,  jak i na świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.

Powiązane wpisy