Powstanie eko osiedle nad wodnym rajem
MŚCIWOJÓW. Już za rok w bliskiej okolicy zbiornika wodnego w Mściwojowie powstanie ekologiczne osiedle. - Będzie to kameralna i nowoczesna zabudowa - mówi Tomasz KLENIUK, prezes zarządu inwestora - DJAmedia spółka z o.o. - Domy będą jednopoziomowe, a z eko rozwiązań pojawią się m.in. dachy solarne, pompy ciepła z pasywnym chłodzeniem (osiedle będzie położone na bardzo nasłonecznionym wzgórzu stad "klim" jest niezbędna), akumulatory wodorowe oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Pierwsze prace rozpoczną się na początku września a pierwsze domki będą gotowe za niespełna rok.
Znamy już szczegóły największej w gminie Mściwojów inwestycji. Na terenie zakupionym od miejscowej Spółdzielni Rolniczej powstanie 30 bliźniaczych domków. Powierzchnia użytkowa każdego z nich to ok. 120 m kw a wielkość działki na której powstaną domy to ok. 15-17 arów.
Inwestor nie jest debiutantem na rynku budowlanym. Na korzyść Tomasza KLENIUKA i jego współpracowników przemawiają dotychczasowe inwestycje: osiedle w Piotrowicach koło Jawora, w Zębowicach czy realizowana w Jaworze duża inwestycja budowlana.
- Położenie osiedla w Mściwojowie, które będzie wybudowane na wzniesieniu nad zbiornikiem (od strony parkingu dla gości odwiedzających zalew) jest idealne - mówi Tomasz KLENIUK. - 15 minut drogi do Legnicy, 20 na stadion Miedzi (to wyliczenie nie jest przypadkowe, bo Kleniuk to zapalony kibic Miedzi, członek Klubu Biznesu legnickiego beniaminka ekstraklasy - przyp.red.) i pół godziny do przemysłowego serca Zagłębia Miedziowego czyli do Lubina. Położenie jest atrakcyjne także i z tego powodu, że nie ma obawy, że za chwilę wokół pojawią się kolejne budowlane inwestycje. Teren wokół zalewu jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą i nie ma tam terenów przeznaczony pod kolejne inwestycje budowlane.
Niebawem dostępne będzie już projekt osiedla i projekty domków. Cena? - Widzimy co się dzieje na rynku materiałów budowlanych więc mówienie w chwili obecnej o cenie metra kwadratowego jest bardzo ryzykowne. Ponadto wpływ na cenę będą miały rozwiązania technologiczne, które uczynią z tego osiedla miejsce wyjątkowe dla środowiska naturalnego - dodaje Tomasz KLENIUK.
Co ciekawe firma dopiero co ogłosiła konkurs na nazwę projektowanego osiedla (do wygrania 500 zł- przyp.red.) a już się zgłosiły pierwsze dwie osoby chętne do zakupienia domów... - 15 domów w zabudowie bliźniaczej, 30 najemców - to naprawdę będzie kameralne osiedle, zamknięte, wykonane od A do Z więc nie będzie problemów z chetnymi do zakupy - dodaje Tomasz Kleniuk.
Pytany o dalsze plany inwestycyjne na terenie powiatu jaworskiego Tomasz Kleniuk jedynie się uśmiechnął: - Piłkarskie transfery lubią ciszę i podobnie jest z planami inwestorskimi...
Zbiornik wodny w Mściwojowie zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części wsi, na rzece Wierzbiak. Projekt zbiornika powstał w Instytucie Inżynierii Środowiska wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i jest jednym z dwóch w województwie dolnośląskim obiektem małej retencji posiadającym zbiornik wstępny.
Zbiornik Mściwojów powstał poprzez przegrodzenie doliny rzeki Wierzbiak zaporą ziemną w 35 km jej biegu. Wody zbiornika należą do I kasy czystości. Zbiornik główny, prócz funkcji magazynowania wody i ochrony przed falą powodziową, przeznaczony jest na cele rekreacyjne i wypoczynkowe. Na prawym brzegu znajduje się stanica harcerska wraz z pomostem i wiatami turystycznymi. Ze zboczy Winnej Góry rozciąga się malowniczy widok na okolice zbiornika. Przewiduje się dalsze zagospodarowanie tego obszaru na cele wypoczynkowe.
Trzy przegrody biologiczne oddzielają zbiornik główny od zbiornika wstępnego część powierzchni przegród I i II położona jest nad wodą, dzięki czemu stanowią one wyspy dla ptactwa wodnego i innych zwierząt.
Nad zbiornikiem wznosi się Winna Góra. Na stoku stoi wieża widokowa o wysokości ponad 26 metrów z przepiękną panoramą na Przedgórze Sudeckie, Równinę Jaworską, Nizinę Śląską oraz wiele większych i mniejszych okolicznych miejscowości. Przy dobrej widoczności można dojrzeć obiekty odległe nawet o 60-70 km. Ścieżka ma nawierzchnię utwardzoną, a jej długość wynosi około 1850 metrów.
Fot. Bożena Ślepecka